ՏՈՒՆ Վիզաներ Վիզա Հունաստան Վիզա Հունաստան 2016-ին ռուսների համար. արդյոք դա անհրաժեշտ է, ինչպես դա անել

Բաց դասի ամփոփում նախապատրաստական ​​խմբում. Մաթեմատիկայի բաց դասի ամփոփում նախապատրաստական ​​խմբում Տեսանյութ. Տատյանա Նավկայի և Ռոման Կոստոմարովի ելույթը Թուրինի Օլիմպիական խաղերում

«Ճամփորդություն դեպի տիեզերք» նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասի ամփոփում.


Դասի նպատակը.
· Բարելավել առաջ և հետ հաշվելու հմտությունները 20-ի ընթացքում;
· Ամրագրել երկրաչափական պատկերների անվանումները՝ ուղղանկյուն, ռոմբ, տրապիզոիդ, հնգանկյուն, օվալ, վեցանկյուն:
· վարժեցնել երեխաներին կողմնորոշվել վանդակում գտնվող թղթի վրա;
· համախմբել տարածական ներկայացումները (վերև - ներքև, ձախ - աջ);
· Սովորեք լուծել գումարման և հանման օրինակներ (10-ի սահմաններում)
· ստուգել մասերից ամբողջություն կազմելու և յուրաքանչյուր կոտորակային մաս անվանելու ունակությունը.
· Սովորել լուծել տրամաբանական խնդիրներ. զարգացնել լսողական ուշադրությունը, մտածողությունը, հիշողությունը;
· պարզաբանել երեխաների պատկերացումները տիեզերական մոլորակների մասին;
· համախմբել թվերը համեմատելու և թվի հարևաններին անվանելու ունակությունը.
Զարգացման առաջադրանքներ.
Ստեղծեք պայմաններ տրամաբանական մտածողության, բանականության և ուշադրության զարգացման համար:
Զարգացնել հնարամտությունը, տեսողական հիշողությունը, երևակայությունը:
Նպաստել մտավոր գործողությունների ձևավորմանը, խոսքի զարգացմանը և սեփական հայտարարությունները պատճառաբանելու ունակությանը:
Ուսումնական առաջադրանքներ:
· Խթանել անկախությունը, ուսումնական առաջադրանքը հասկանալու և այն ինքնուրույն իրականացնելու կարողությունը:
· Հետաքրքրություն զարգացնել մաթեմատիկական ուսումնասիրությունների նկատմամբ:
· Մշակել բարի գործեր անելու ցանկություն:
Նյութեր
· - տիեզերք և տիեզերագնացներին պատկերող նկարներ (դեկորացիայի համար);
· - գծված երկրաչափական ձևերով քարտեր
· նկարներ առարկաներով
· վանդակավոր ցուցադրման թերթիկ (կետով);
· Մոլորակների նկարներ (Արև, Նեպտուն, Մարս, Սատուրն);
· Այլմոլորակային ուրվագիծ մոդել
· քարտեր օրինակներով; թվերի հավաքածու;
· Նկար – փոփոխություն («Երիտասարդ տիկին - Պառավ»)
· շրջաններ (3) մոլորակների տեսքով՝ բաժանված հավասար մասերի (10, 6, 3)
· Երեխաների համար՝ 0-ից 10 թվեր; վանդակավոր թերթեր մի կետով; մոլորակների նկարներ (բազկաթոռի հետևին ամրացված մոնիտորի համար) Նեպտուն, Մարս, Սատուրն, Արև; մատիտներ.

Դասի առաջընթաց.

ԴաստիարակԱյսօր առավոտյան, երբ եկա մանկապարտեզ, սեղանին մի տուփ տեսա. չբացեցի, որոշեցի սպասել բոլորին։ Ի՞նչ է գրված դրա վրա։ Եկեք բոլորս միասին կարդանք. «Երեխաները մանկապարտեզում». Եկեք բացենք և տեսնենք, թե ինչ կա այնտեղ:


Հա, էստեղ սնդուկ կա ու փակ ա, ո՞նց բացես։
Եվ ահա մի նամակ. «Տղաներ ջան. Ես Մաթեմատիկա հեռավոր մոլորակից եմ։ Ես քեզ նվեր եմ ուղարկել: Նախքան կրծքավանդակը բացելը, դուք պետք է հավաքեք բոլոր բանալիները, որոնք ես թողել եմ տարբեր մոլորակների վրա (տես քարտեզը): Բայց նախ՝ յուրաքանչյուր մոլորակի վրա ձեզ հետաքրքիր առաջադրանքներ են սպասում։ Յուրաքանչյուր ավարտված առաջադրանքից հետո դուք կստանաք ոսկե բանալի:


Դրա վրա գրվելու է նամակ։ Երբ գումարում եք բոլոր տառերը, ստանում եք բառ: Սա կլինի դագաղի բանալին: Ճանապարհին դուք պետք է ցույց տաք ձեր գիտելիքները, հմտությունները և խելքը: Հաջողություն. Ռոբոտ.Վերթեր.


Տղաներ, դուք ուզում եք բացել կրծքավանդակը և պարզել, թե ինչ կա դրա մեջ:
-Այսօր մենք տիեզերք կմեկնենք մաթեմատիկայի մոլորակ: Այնտեղ մեզ մեծ դժվարություններ են սպասում, շատ գործեր, բայց կարծում եմ, որ դուք գլուխ կհանեք դրանցից։
-Ինչի՞ վրա ենք թռչելու: Մենք պարզում ենք թվերը հերթականությամբ միացնելով։ Ձեր առջև թղթի կտոր է, և դրա վրա թվեր են: (մեկ երեխա)

Այսպիսով, ինչի՞ վրա ենք թռչելու: Ի՞նչ ստացանք։ (հրթիռ)
-Դե մենք ավելի հարմար նստեցինք ու մեր տեղերը գրավեցինք։ (մոդուլներ և աթոռներ) Մենք պատրաստվեցինք նավը արձակելու: Մենք սկսում ենք հետհաշվարկը 10-ից մինչև 0:


Հնչում է «Spey-s» խմբի տիեզերական երաժշտությունը։???
- Զգույշ եղեք, մենք վերահսկում ենք տիեզերական օբյեկտներն ու մարմինները։ Տեղադրեք մոնիտոր (ստուգված թերթիկ) ձեր առջև և ձեր սեղանի վրա գտեք տարբեր մոլորակներ:





- Եվ հիմա, եկեք մոնիտորների վրա դնենք տիեզերական երկնքի տեսարանը:
-Վերին ձախ անկյունում դիտարկում ենք Արեգակը, ներքևի աջ անկյունում կա կապույտ մոլորակ՝ Նեպտուն, ներքևի ձախ անկյունում՝ կարմիր մոլորակ՝ Մարս, իսկ վերին աջ անկյունում՝ Սատուրն։
Երեխաները մոլորակները դնում են իրենց մոնիտորների վրա՝ թերթիկներ:
- Տղերք, ստուգեք, թե արդյոք բոլորն ունեն այս տեսակետը մոնիտորի վրա: (Բանալին թիվ 1)
- Էկրանիս վրա անհասկանալի մի կետ հայտնվեց. Ի՞նչ կարող է դա լինել։
- Օբյեկտը հայտնաբերելու համար գնացեք ձեր աշխատավայրերը, վերցրեք ձեր տիեզերական մատիտները, եկեք գործի անցնենք:
Գրաֆիկական թելադրություն.
3 բջիջ աջ, 3 ներքև, 1 ձախ, 1 ներքև, 3 աջ, 1 ներքև, 2 ձախ, 5 ներքև, 1 ձախ, 3 վերև, 1 ձախ, 3 ներքև, 1 ձախ, 5 վերև, 2 ձախ, 1 վերև, 3 աջ, 1 վեր, 1 ձախ, 3 վեր.
- Տիեզերագնացներ, ի՞նչ առարկա եք հայտնաբերել (երեխաների պատասխանները) (Այլմոլորակայիններ)

(Բանալին 2)
- Սա այլմոլորակային է տիեզերքից՝ Ռոբոտների մոլորակից: Նա աղետի ազդանշան է տալիս և օգնություն խնդրում։ Նրան օգնելու համար մենք պետք է կատարենք առաջադրանքները: Լուծեք խնդիրներ և ցույց տվեք պատասխանը ձեր սեղանի եզրին գտնվող թվերով:
1. Ցանկապատի վրա կարմիր կատու կա
Տաքացնում է թաթերն ու ստամոքսը։
Նա կանչեց մեկ այլ կատու
Եվ հիմա կան .. (երկու)

2. Շունը ուտում է մեկ նրբերշիկ,
Երկուսը հանգիստ պառկած են ամանի մեջ:
Եվ հիմա, իմ ընկեր, նայիր,
Այժմ կան բոլոր նրբերշիկները.. (երեք)

3. Մկնիկը տանում է մի կտոր պանիր,
Եվս չորսը վազում են դեպի նա։
Մեզ համար դժվար չէ հաշվել
Նույնիսկ ավելի շատ մկներ կան.. (հինգ)

4. Վանյուշկան ունի երեք բողկ,
Լարիսկան ունի չորս.
Հիմա ասա բոլորին.
Երեխաները բողկ ունեն.. (յոթ)

5. Երեք կանաչ գորտ
Նրանք արևային լոգանք են ընդունում փորը վեր բարձրացրած։
Երեքը որոշեցին ճանճ ուտել,
Իսկ ընդհանուր առմամբ կան գորտեր.. (վեց)

6. Երեք փուչիկ փչեցինք
Երկուսը թռան երկինք։
Եվ հիմա մենք նստում ենք և տխրում.
Ի վերջո, մնացել է մի գնդակ.. (մեկ)

7. Հինգ գլուխ կաղամբ այգում
Նրանք թաքստոց են խաղում ճիճու հետ։
Մենք երեքս վերցրինք մի գլուխ կաղամբ,
Այժմ կան միայն .. (երկու)
8. Ութ փոքրիկ դեղին հավ
Նրանք ուզում են ձեռք բերել որդը:
Երեքը գնացին վրիպակ փնտրելու
Եվ մնացել են ճուտիկներ.. (հինգ)

9. Օ՜ Դժբախտություն, փորձանք, փորձանք:
Ճուտիկը բնից դուրս է ընկել։
Ութն էր և հիմա
Բոլոր ճտերը հեռացան.. (յոթ)

10. Տասը փոքրիկ մոխրագույն մուկ
Շտապում են ընդերքը բաժանել։
Մենակ փախա, ի՞նչ անեմ։
Բոլոր մկները հեռացան.. (ինը)

11. Մի աքլոր թռավ ցանկապատի վրա,
Այնտեղ հանդիպեց ևս երկուսին:
Քանի՞ աքլոր կա։
Ո՞վ ունի պատասխանը։ (Երեք.)

12. Ոզնին այգուց երեք խնձոր բերեց,
Նա ամենավարդագույն բանը տվեց սկյուռին։
Սկյուռը ուրախությամբ ստացավ նվերը,
Հաշվեք խնձորները ոզնի ափսեի վրա։ (Երկու.)

13. Ոզնին բադերին նվեր է տվել
Ութ կաշվե կոշիկներ:
Տղաներից ո՞ր մեկը կպատասխանի.
Քանի՞ բադի ձագ է հագել: (Չորս.)

14. Կատուն ասեղնագործել է գորգը.
Հրաշալի օրինակ.
Երկու մեծ բջիջ
Յուրաքանչյուրն ունի երեք ճյուղ:
Կատուն նստեց մահճակալին,
Ես սկսեցի հաշվել ճյուղերը։
Քանի՞ ճյուղ կա գորգի վրա: (Վեց.)
Շնորհակալ եմ, երեխաներ, որ օգնեցիք ինձ լուծել այս դժվար խնդիրները:
Ուսուցիչը էկրանին ցուցադրում է պատրաստի այլմոլորակային մոդելը և Werther ռոբոտի նկարը: (Բանալին թիվ 3)
Տղերք, ժամանակն է, որ մենք առաջ շարժվենք: Խնդրում եմ անձնակազմին գնալ խաղասենյակ և կատարել ևս մեկ առաջադրանք։
Հատակին կան տարբեր առարկաներ պատկերող նկարներ և երկրաչափական ձևեր պատկերող նկարներ։
Տիեզերական երաժշտություն է հնչում.
-Մենք մոտենում ենք Վեներա մոլորակին։ Այս մոլորակի բոլոր բնակիչները գեղեցիկ, երիտասարդ աղջիկներ էին։ Բայց մոլորակը կախարդվեց չար կախարդ Գլոսի կողմից, և բոլոր աղջիկները վերածվեցին ծեր տատիկների:
Ցույց տալ նկարը – փոփոխվող


- Նրանց հիասթափեցնելու համար հարկավոր է ընտրել գաղտնագիր, իսկ դրա համար պետք է օրինակներ լուծել և համեմատել թվերը և ճիշտ տեղադրել նշանները: Գնացեք ձեր աշխատատեղերը, վերցրեք ձեր տիեզերական մատիտները, եկեք գործի անցնենք: (քարտեր օրինակներով)
- Միասին մենք գտանք ծածկագիր և հիասթափեցրինք մոլորակը: Բոլոր բնակիչները դարձյալ դարձան գեղեցիկ, երիտասարդ աղջիկներ։
Ուսուցիչը կամացուկ շուռ է տալիս նկարը։
- Առաքելությունն ավարտված է, և ժամանակն է, որ մենք թռնենք: (Բանալին թիվ 5)
Միևնույն ժամանակ մենք թռչում ենք ևս մեկ առաջադրանք կատարելու համար։ Ջերմացեք մտքի համար:
Գնդակախաղ. «Անվանեք համարի հարևաններին»
Տիեզերական երաժշտություն է հնչում
Իսկ հիմա առաջադրանքները հնարամտության համար
1. Քանի՞ ականջ ունեն երկու մկները: (չորս ականջ)
2. Քանի՞ թաթ ունեն երկու ձագերը: (ութ թաթ)
3. Հունվարը եկել է. Սկզբում ծաղկեցին 3 խնձորենի, իսկ հետո ևս մեկ խնձորենի։ Քանի՞ խնձորի ծառ է ծաղկել: (ոչ ոք)
4. Կատուն ունի երկու ձախ թաթ, երկու աջ թաթ, երկու առջևի թաթ, երկու հետևի թաթ: Քանի՞ թաթ ունի կատուն: (Չորս թաթ)
5. Քանի՞ ականջ ունեն երկու ոզնի:
6. Քանի՞ պոչ ունի չորս կատու:
7. Քանի՞ քիթ ունեն երեք փղերը:
8. Քանի՞ ընկույզ կա դատարկ բաժակում: (Բանալին թիվ 6)
Մենք մոտենում ենք Սատուրն մոլորակին
- Սատուրն մոլորակը օգնություն է խնդրում: Երկնաքարը հարվածեց մոլորակին և այն բաժանվեց մասերի: Մասերը ցրվել են տիեզերքում և խառնվել տիեզերական մարմինների, գիսաստղերի և աստերոիդների այլ մասերի հետ։
- Ուշադրություն, առաջադրանք անձնակազմի համար. հավաքեք Սատուրն մոլորակը հավասար չափի տասը մասերից:
Երեխաները գալիս են սեղանի շուրջ և միասին հավաքում մոլորակները երեք մոլորակներից, նրանք գտնում են ճիշտը:


- Քանի՞ մասի է բաժանվել մոլորակը: (10) Եթե վերցնենք մոլորակի մի մասը (մոլորակի 1/10 մասը), մոլորակի 2 մասերը կլինի 2/10 և այլն մինչև 10/10-ը՝ ամբողջ մոլորակը։ (Բանալին թիվ 7)
- Բոլորին խնդրում եմ նստել իրենց տեղերը և պատրաստվել թռիչքին։ Հետ հաշվում ենք՝ 10, 9, 8 և այլն մինչև 0։
Տիեզերական երաժշտություն է հնչում
- Լավ արեցիր, դու պատասխանեցիր բոլոր հարցերին և հավաքեցիր 7 բանալի, և մենք կարող ենք վերադառնալ Երկիր:

Առաջին որակավորման կարգի ուսուցիչ՝ Սոլովեյ Աննա Վյաչեսլավովնա։

Դասի թեման՝ «Պատրաստվում ենք ճանապարհին».

Դասի նպատակը. Մեծահասակների հետ միասին զարգացնել զրույցներ, որոնք թույլ են տալիս քննարկել և երկխոսել տեղի ունեցողի մասին:

1. Խթանել կոլեկտիվիզմի զգացումը:

2. Ամփոփել երեխաների գիտելիքները մեր Հայրենիքի մասին:

3. Զարգացնել իրավիճակը վերլուծելու կարողությունը:

4. Ամփոփեք երեխաների գիտելիքները կենցաղային իրերի մասին:

Դասի առաջընթաց.

Երեխաները շրջանաձեւ նստում են գորգի վրա:

Ուսուցիչ- Տղերք, եկեք հիշենք, թե ինչ երկրում ենք ապրում:

Երեխաներ: Ռուսաստանում:

Ուսուցիչ. Հիմա հերթով պատմենք, թե ինչ գիտենք մեր Հայրենիքի մասին:

(Սոցիալ-խաղային տեխնիկայի գնդակ. Երեխաները գնդակը փոխանցում են շրջանաձև և հերթով խոսում Ռուսաստանի մասին: Ո՞վ է նախագահը, մայրաքաղաքի անունը, ինչ գույնի է դրոշը, ով է պատկերված զինանշանի վրա և այլն):

Ուսուցիչ: Լավ արեցիր, տես ինչ ունեմ...

(Ցույց է տալիս պաստառ, այն ցույց է տալիս աշխարհի սխեմատիկ քարտեզը)

Ո՞վ գիտի, թե սա ինչ է:

(Երեխաների պատասխանները)

Ճիշտ է, սա աշխարհի քարտեզ է: Իսկ ո՞վ գիտի, թե դրա վրա որտեղ է գտնվում Ռուսաստանը։

(Երեխաները քարտեզի վրա ցույց են տալիս, թե որտեղ է գտնվում Ռուսաստանը)

Տղերք, ինչպե՞ս կարող ենք քարտեզի վրա նշել մեր երկիրը, որ մեր խմբի հյուրերն էլ իմանան նրա գտնվելու վայրը։

(Երեխաների առաջարկություններ)

Իհարկե, տղերք, եկեք դրա վրա կպցնենք Ռուսաստանի դրոշը, և անմիջապես բոլորի համար պարզ կդառնա, թե որտեղ է գտնվում մեր երկիրը։

Երեխաները գալիս են սեղանի մոտ և խնդրում են մի քանի դրոշներից ընտրել Ռուսաստանի դրոշը:

Այն բանից հետո, երբ երեխաները որոշում են ճիշտ պատասխանը, նրանց առաջարկվում է ցանկալի գույնի շերտերից դրոշ պատրաստել և կպցնել քարտեզի վրա: (թիմային աշխատանք):

Ուսուցիչ. Մեր քարտեզի վրա շատ ավելի տարբեր երկրներ կան: Դուք ցանկանում եք շատ հետաքրքիր բաներ իմանալ նրանց մասին:

Ուսուցիչ. Դա անելու համար ես և դու պետք է դառնանք իսկական ճանապարհորդներ: Սրանք ինչպիսի՞ մարդիկ են։ Ինչպիսի՞ն պետք է լինեն ճանապարհորդները:

(Երեխաների պատասխանները)

Իհարկե, ճանապարհորդները պետք է լինեն ուժեղ, ճարպիկ, համարձակ և տոկուն:

Ի՞նչ պետք է անեք ամեն օր ուժեղ, արագաշարժ և տոկուն լինելու համար:

Երեխաներ. Մարզվե՛ք:

Ֆիզիկական դաստիարակության դաս. Երաժշտության ներքո երեխաները կատարում են շարժումներ, որոնք համապատասխանում են երաժշտական ​​նվագակցության բառերին: (Ա. ստուդիա «Մարմնամարզություն»)

Ուսուցիչ. Եկեք տեսնենք, թե արդյոք դուք կարող եք դառնալ իսկական ճանապարհորդ, դրա համար մենք պետք է բաժանվենք երկու թիմի:

(Սոցիալ-խաղ տեխնիկա «Կախարդական պայուսակ» Երեխաները պայուսակից կտրված նկարներ են վերցնում և հավաքում, ըստ դրանց բաժանվում են թիմերի)

Հիմա եկեք ձեր թիմերի անունները:

Ի՞նչ է անհրաժեշտ իրական ճանապարհորդին տանել իր հետ ճանապարհին:

(Երեխաների պատասխանները)

Յուրաքանչյուր թիմին խնդրում են ուսապարկ հավաքել ճամփորդության համար, սակայն առաջարկվող հավաքածուից միայն հինգ բան կարելի է դնել ուսապարկում: (Պարան, լուցկի, օճառ, ֆոտոխցիկ, ջրի շիշ, նոթատետր, գրիչ, կպչուն վիրակապ և այլն)

Երեխաները իրերը դնում են ուսապարկի մեջ:

Ուսուցիչը հրավիրում է յուրաքանչյուր թիմին պատմել, թե ինչ բաներ են վերցրել և ինչու: Ինչո՞ւ ուրիշները չվերցրեցին: Երեխաների հետ միասին նրանք նայում են այն իրերին, որոնք թիմերը չեն դրել իրենց ուսապարկերում և քննարկում, թե ինչու: Պարզեք, որ դուք պետք է ձեզ հետ վերցնեք առաջին անհրաժեշտության իրերը:

Ուսուցիչ. Դե, հիմա դուք և ես պատրաստ ենք դառնալ իսկական ճանապարհորդներ և համարձակորեն գնանք ճանապարհորդելու տարբեր երկրներ: Հաջորդ դասերին մենք «կճանապարհորդենք» մեզ դեռևս անհայտ այլ երկրներ։

Մտորում. Տղերք, դասի ո՞ր առաջադրանքն եք ամենաշատը դուր եկել:

Ո՞ր առաջադրանքներն էին դժվար, և որոնք էին հեշտ: Ի՞նչն է ձեզ թվում ամենահետաքրքիրն ու հիշարժանը: Եվ այսպես շարունակ։

MBDOU «Տոտեմսկի թիվ 5 ընդհանուր զարգացման մանկապարտեզ «Նավ»

Բաց դաս նախապատրաստական ​​խմբի համար. աշխատանք երեխաներին դպրոց նախապատրաստելու համար՝ որպես նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի ներդրման մաս:

Ուսուցիչ-հոգեբան՝ Աննա Ալեքսանդրովնա Սաբուրովա

2015թ

Դաս թիվ 5

Թիրախ:Նախադպրոցական տարիքի երեխաների նախապատրաստում դպրոցին՝ կրթական գործունեության համընդհանուր նախադրյալների և անհրաժեշտ հմտությունների ձևավորման միջոցով:

Առաջադրանքներ.

    Մշակել մտավոր գործողություններ (դասակարգելու և ընդհանրացնելու կարողություն)

    Զարգացնել ճանաչողական գործընթացները (տրամաբանական մտածողություն, հիշողություն, լսողական և տեսողական ուշադրություն, համահունչ խոսք):

    Զարգացնել ձեռք-աչք համակարգումը:

    Զարգացնել ինքնագնահատականի հիմնական հմտությունները:

    Զարգացնել անկախությունը, թիմում, զույգերով աշխատելու և բանակցելու կարողությունը:

Ուղղություն: զարգացող;

Խումբ: նախապատրաստական ​​խումբ թիվ 4 «Ճառագայթներ», 1 ենթախումբ;

Առարկա:«Երեխաների հոգեբանական նախապատրաստումը դպրոցին», դաս թիվ 5

Կազմակերպման ձևը: ճակատային, գոլորշի սենյակ.

Գործունեության տեսակը: համալիր ուսումնական տարրերով.

Ժամանակը՝ 30 րոպե;

Ուսումնական և մեթոդական աջակցություն.

    Շարոխինա Վ.Լ. «Երեխաների հոգեբանական պատրաստում դպրոցին»;

    Artsishevskaya I. L. «Հոգեբանական ուսուցում ապագա առաջին դասարանցիների համար»;

    Ցուկերման Գ.Ա., Պոլիվանովա Ն.Կ. «Ներածություն դպրոցական կյանքին».

Սարքավորումներ:տեսողական նյութեր, ձեռնարկներ, նոութբուք, առարկայական նկարների հավաքածուներ, սպիտակ A4 թղթի թերթիկներ, մատիտներ, գունավոր մատիտներ, գնդակներ, կծու գնդիկներ:

Դասի ընթացքում օգտագործվում են հետևյալ տեխնոլոգիաները.

    Առողջապահական

    Տեղեկատվություն և հաղորդակցություն

Երեխաների հետ աշխատելու մեթոդները.

1. Նախադպրոցական տարիքի երեխաների կրթական և ճանաչողական գործունեության կազմակերպման և իրականացման մեթոդները.

    Տեղեկատվության տեսողական փոխանցման մեթոդ (երեխաների գործնական գործունեության միջոցով);

    Տեղեկատվության բանավոր փոխանցման մեթոդ (տեղեկատվության լսողական ընկալում);

2. Խթանման և մոտիվացիայի մեթոդներ.

    Զգացմունքային;

    Խաղեր;

3. Վերահսկողության և ինքնատիրապետման մեթոդներ.

    Ինքնավերահսկողություն և փոխադարձ վերահսկողություն.

Բովանդակություն

1.Կազմակերպչական և մոտիվացիոն մաս

Խաղ «Անցիր այն շրջանագծի մեջ»

Թիրախ:խմբում էմոցիոնալ դրական տրամադրություն ստեղծելը, առարկաների խմբերի դասակարգման մասին գիտելիքների համախմբումը:

Երեխաները գնդակը փոխանցում են միմյանց, կանչում են անունը և տեղափոխում

Վարժություն «Հավաքեք պայուսակ» (Հավելված 1)

Թիրախ: դպրոցի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի ձևավորում, լսողական հիշողության զարգացում։

Երեխաները իրենց ձեռքերում պահում են պայուսակի նկարը: Առաջին մասնակիցը անվանում է այն իրը, որը պետք է դրվի պայուսակի մեջ և նկարը փոխանցում հաջորդ երեխային: Հաջորդ մասնակիցը պետք է կրկնի նախորդ երեխայի տարրը և ավելացնի իրը և այլն:

Եզրակացություն.

Հիմնական ճանաչողական և զարգացող մասը

«Մատների մարմնամարզություն» վարժություն

Թիրախ: նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում, ձեռքի պատրաստում գրելու համար, գրաֆիկական առաջադրանքների կատարում

Երեխաները կատարում են մատների մարմնամարզություն.

Տաքացնելով մեր ափերը (երեխաները շփում են իրենց ափերը)

Լվացեք ձեռքերը (ձեռքերը լվանալու նման շարժումներ արեք)

- «երկաթ» (երեխաները հերթով շոյում են իրենց ափերը բռունցքներով)

- «Մատներն ասում են բարև» (երեխաները հերթով դիպչում են իրենց մատներին, յուրաքանչյուր մատը դիպչում է բութ մատներին)

- «կողպեք» (երեխաներն իրենց մատները կապում են՝ կողպեք կազմելու համար)

- «բռունցքներ» (երեխաները հերթով սեղմում և արձակում են բռունցքները)

- «Բուլկի պատրաստելը» (երեխաները սրածայր գնդակ են գլորում իրենց ափի մեջ)

«Հետքեր» վարժություն (Հավելված 2)

Թիրախ: Նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում, ձեռք-աչք համակարգում

Երեխաներն իրենց աջ և ձախ ձեռքերի ցուցամատով գծում են ճանապարհները պատրաստված քարտերի վրա:

Վարժություն «Գրաֆիկական նախշ, կախարդական մատիտի ճանապարհորդություն» (Հավելված 3)

Թիրախ: նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում, գրաֆիկական հմտություններ

Երեխաները պարզ մատիտով գծում են գրաֆիկական նախշերը պատրաստված բացիկների վրա:

Խաղ «Նկարիր ցանկապատը» (Հավելված 4)

Թիրախ Տեսողական հիշողության զարգացում

Երեխաներին ցուցադրվում են ցանկապատի բազմագույն տախտակներ՝ որպես հուշանվեր, այնուհետև երեխաները նկարում են ցանկապատը սեփական թղթի վրա՝ վերարտադրելով գույնը հիշողությունից:

Մենք եզրակացություն ենք անում և գնահատում արդյունքը։

Ֆիզիկական վարժությունների խաղ «Թաքցնել և փնտրել»

Թիրախ: մկանների թուլացում, սթրեսի թեթևացում բարդ գործերից հետո, տրամադրություն հետագա աշխատանքի համար

Երեխաները կանգնած են աթոռների մոտ, ղեկավարի հրամանով, երեխաները ձեռքերով թաքցնում են մարմնի տարբեր մասերը (աչքեր, ականջներ, ծնկներ և այլն) Առաջնորդը բարդացնում է խնդիրը՝ շփոթեցնելով երեխաներին։

Վարժություն «խոզեր» Հավելված 5)

Թիրախ կամավոր ուշադրության զարգացում

Սրբագրման թեստային շարքի վարժություն, երեխաներին տրվում է խոզի դեմքերի պատկերներով ձևաթուղթ և առաջարկվում է մեկ ականջով հատել տխուր դեմքը և շրջապատել ուրախին:

Մենք եզրակացություն ենք անում, գնահատում արդյունքը, աշխատանքի կատարման փոխադարձ վերահսկում

Զորավարժություն «Ձողիկների օրինակ» (զույգերով աշխատանք)

Թիրախ: նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում, տեսողական համակարգում, զույգերով աշխատելու հմտությունների զարգացում, գործընկերոջ հետ գործողությունների համակարգում.

Երեխաները զույգերով շարում են առաջարկվող օրինակը՝ օգտագործելով հաշվելու ձողիկներ:

Մենք եզրակացություն ենք անում և գնահատում արդյունքը

Ամփոփիչ եզրափակիչ մաս

Արտացոլման վարժություն «Գունավոր երաժշտություն»

Թիրախ: թուլացում, սթրեսի թեթևացում մարզվելուց հետո, տրամադրության բարձրացում

Երեխաներին խնդրում են հարմարավետ նստել, փակել աչքերը և հանգստանալ: Երեխաները լսում են հանգիստ, հանգիստ երաժշտություն:

Մտորում, ինքնագնահատում «Սանդուղք» (Հավելված 6)

Թիրախ: զարգացնել ձեր արդյունքները գնահատելու կարողությունը, վերլուծել ձեր սեփական գործունեությունը դասերի ընթացքում, զարգացնել նախնական ինքնավերլուծության հմտությունները

Երեխաները նշում են իրենց նվաճումների մակարդակը պատրաստված աստիճաններով:

Ամփոփելով դասը.

Վերջնական վարժություն «Ծափահարություններ» (երեխաները ծափահարում են իրենց դասարանում լավ աշխատանքի համար)

Հավելված 1

Հավելված 3

Հավելված 5



Հավելված 6

Նախապատրաստական ​​խմբում սովորող երեխաների տարիքը (6–7 տարեկան) թույլ է տալիս երեսուն րոպեանոց դասաժամ անցկացնել։ Ավելի հին նախադպրոցականներն արդեն շատ բան գիտեն և կարող են անել, և ավելի քիչ լարված են արձագանքում անծանոթ մարդկանց, ովքեր չեն խանգարում նրանց ակտիվ մասնակցությանը ուսումնական գործընթացին: Ուստի նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասերի անցկացումը ուսուցչին հնարավորություն է տալիս առավելագույնս լիարժեք ցուցադրել իր ձեռքբերումներն ու դասավանդման մեթոդները։

Նախապատրաստական ​​խմբում բաց դաս անցկացնելու առանձնահատկությունները

Նախապատրաստական ​​խմբի սաները՝ ապագա առաջին դասարանցիները, մանկապարտեզում գտնվելու վերջին տարում ձեռք են բերում դպրոցում սովորելու համար անհրաժեշտ հմտություններ։ Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում ավագ նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ պարապմունքներն ուղղված են նրանց մայրենի լեզվի, գրելու և հաշվելու ուսուցմանը, ինչպես նաև ճանաչողական գործընթացների, խոսքի և հաղորդակցման հմտությունների զարգացմանը:

Բաց դասը մանկապարտեզում մեթոդական աշխատանքի կազմակերպման հատուկ պատրաստված ձև է, որում իրականացվում են ուսումնական գործընթացի հիմնական ուղղությունները, և ուսուցիչը ցուցադրում է իր դրական կամ նորարարական փորձը:

Նախապատրաստական ​​խմբի սաներն արդեն շատ բան գիտեն և կարող են անել

Առաջադրանքներ

Կախված բաց դասի տեսակից և առարկայական տարածքից՝ ուսուցչին տրվում են որոշակի առաջադրանքներ.

  • Ուսանողների դասավանդման փորձի և ձեռքբերումների ներկայացում;
  • ճանաչողական գործընթացների զարգացում;
  • խոսքի կարողությունների զարգացում;
  • գրագիտության ուսուցում;
  • ընկերասիրության խթանում;
  • զարգացնել ինքնավստահության զգացում և բարձրացնել ինքնագնահատականը;
  • գեղագիտական ​​կրթություն;
  • հայրենասիրության կրթություն;
  • ստեղծագործական կարողությունների զարգացում և այլն։

Բաց դասերի տեսակները և դրանց նպատակները

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում երեխաների համար բացարձակապես բոլոր տեսակի կրթական միջոցառումները հարմար են դասերը բաց ռեժիմով անցկացնելու համար. , տեստոպլաստիկա, լոգոռիթմիկ և համակցված պարապմունքներ, գիտահետազոտական ​​աշխատանքներ և այլն։ Միայն խորհուրդ չի տրվում բաց դասեր անցկացնել բաց երկնքի տակ։ Թեև ուսուցչի մեծ ցանկության և համապատասխան մեթոդաբանական մշակումների առկայության դեպքում այս տարբերակը միանգամայն հնարավոր է:

Կարևոր է, որ դասի ընթացքում երեխաները չշեղվեն ներկա մեծահասակ դիտորդների կողմից:

Նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասերի յուրաքանչյուր տեսակ ունի իր առանձնահատկությունները՝ ինչպես պատրաստման, այնպես էլ անցկացման տեսքով:

Աղյուսակ՝ բաց դասերի տեսակները նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների նախապատրաստական ​​խմբում

Զբաղմունքի տեսակըՈվ ներկա էՆպատակներ և խնդիրներՄիջոցառման առանձնահատկությունները
Պլանավորված և վերջնական
  • Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ղեկավար,
  • հոգեբան.
Պլանավորված և վերջնական բաց դասերը անցկացվում են տարին 2 անգամ, սովորաբար ուսումնական տարվա սկզբին և ավարտին։ Գնահատվում է ուսուցչի աշխատանքը և երեխաների պատրաստվածությունը։Սովորական գործունեություն. Չի պահանջում հատուկ ուսուցում և իրականացվում է ստանդարտ ձևով: Բոլոր տեսակի գործունեությունները հարմար են։
Ծնողների համարԱշակերտների ծնողներ.Ծնողներին ցույց տվեք, թե ինչպես է ընթանում ուսումնական գործընթացը, ինչ են սովորել նրանց երեխաները և ինչպես են վարվում դասի ընթացքում:Ծնողների համար ամենակարևորը երեխաներին գործի մեջ տեսնելն է, ուստի դա պետք է հաշվի առնել բաց դաս անցկացնելու ձևն ընտրելիս: Գործընթացը պետք է լինի դինամիկ, ներգրավված են բոլոր երեխաները։ Տվեք առաջադրանքներ՝ հաշվի առնելով երեխաների անհատական ​​առանձնահատկությունները, որպեսզի բոլորը կարողանան գլուխ հանել դրանցից։
Ավելորդ չի լինի պատրաստել, օրինակ, ինչ-որ տեսարան՝ աշակերտների մասնակցությամբ, օգտագործելով տիկնիկային սեղանի կամ մատների թատրոն, կամ ֆլանելգրաֆ:
Ատեստավորում
  • Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ղեկավար,
  • մեթոդիստ (ավագ մանկավարժ),
  • ատեստավորման հանձնաժողովի անդամներ։
Ստացեք հավաստագրում:Առաջին հերթին գնահատվում է ուսուցչի մասնագիտական ​​գործունեությունը։ Ուստի դասը պետք է կառուցված լինի այնպես, որ ուսուցիչը լինի առաջին պլանում, թեև, իհարկե, անհրաժեշտ է նաև երեխաների ակտիվությունը։
Դասը հատուկ պատրաստված է, դուք կարող եք օգտագործել նախապատրաստական ​​աշխատանքները երեխաների մասնակցությամբ՝ ասմունքել բանաստեղծություններ, բեմադրություններ կատարել:
Փորձը կիսելու համարԱյլ նախադպրոցական հաստատությունների ուսուցիչներ.
  • Փորձի փոխանակում.
  • Ձեր մեթոդաբանական զարգացումների ցուցադրում:
Շատ պատասխանատու միջոցառում, որի ընթացքում ուսուցիչը պետք է ամբողջությամբ բացահայտի իր մեթոդաբանության գործնական մասը։ Նման բաց դասերից առաջ, որպես կանոն, լինում է նախնական մաս, որտեղ ուսուցիչը խոսում է իր մեթոդաբանության մասին, իսկ վերջում կատարվում է իրադարձության վերլուծություն։
Ուսումնական
  • Երիտասարդ մանկավարժներ,
  • սովորողներ, ովքեր եկել էին պարապելու:
Պատկերացրեք դասերի անցկացման եղանակը:Դասը անցկացվում է ստանդարտ ռեժիմով, հատուկ նախապատրաստություն չկա, բայց հետո օգտակար է վերլուծել այն և բացատրել այն կետերը, որոնց վրա արժե ուշադրություն դարձնել:

Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի վերաբերյալ բաց դաս պատրաստելու մեթոդական գրականություն

Մանկավարժներին օգնելու համար «Մեթոդա» հրատարակչությունը հրատարակել է «Բաց դասեր» գրքերի շարքը, որը նշում է տարբեր կրթական և կրթական գործունեության մասին, որոնք հաշվի են առնում Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի ժամանակակից պահանջները: Նախապատրաստական ​​խմբի առավելությունների ցանկը.

  • «Բաց միջոցառումներ մանկապարտեզի նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար. Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում: Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտ» (40 նշում);
  • «Բաց միջոցառումներ մանկապարտեզի նախապատրաստական ​​խմբի համար. Խոսքի զարգացում. Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտ» (70 նշում);
  • «Բաց միջոցառումներ մանկապարտեզի նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար. Գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում. Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտ» (60 նշում);
  • «Բաց միջոցառումներ մանկապարտեզի նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար. Ճանաչողական զարգացում. Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտ» (40 համառոտագիր):

Պատրաստի ձեռնարկները ուսուցիչներին կօգնեն գրագետ բաց դաս պատրաստել

Նախապատրաստական ​​խմբում բաց դաս անցկացնելու կարգը

Բաց դասի հաջողությունը կախված կլինի նրանից, թե որքան լավ է ուսուցիչը պլանավորում այն, ինչպիսին կլինի երեխաների հետ փոխգործակցությունը, արդյոք նրանք կարող են հաղթահարել առաջարկվող գործնական առաջադրանքները և կհետաքրքրվեն նրանց: Ուստի դասի նշումներ կազմելիս պետք է հաշվի առնել ինչպես խմբի ընդհանուր բնութագրերը, այնպես էլ յուրաքանչյուր երեխայի անհատական ​​հատկանիշները։

Ցանկացած դասի ժամանակ տաքացման ընդմիջումներ են պահանջվում (դասաժամին կարող է լինել 2 կարճ կամ 1 երկար ընդմիջում): Նախապատրաստական ​​խմբում ուսումնական պարապմունքը, ըստ սանիտարահամաճարակային պահանջների, պետք է տևի 30 րոպե:

Բաց դասի նախօրեին անհրաժեշտ է այդ մասին հայտնել երեխաներին և ծնողներին, որպեսզի երեխաները պատրաստվեն նրան, որ խմբում կլինեն անծանոթներ։

Դասընթացի ընթացքում պահանջվում է ֆիզիկական դաստիարակության րոպեներ:

Աղյուսակ՝ դասաժամի պլան

Դասի փուլԵրեխաների և ուսուցչի գործունեությունըԺամանակը
Ներածական մասՄուլտֆիլմի, ֆիլմի ժապավենի, ուսումնական ֆիլմի, նկարների դիտում, պատմվածք կամ պոեզիա կարդալ։7–10 րոպե
ՔննարկումՈւսուցիչը հարցեր է տալիս առաջարկվող նյութի վերաբերյալ՝ տանելով դեպի դասի հիմնական թեման, իսկ երեխաները պատասխանում են:3-5 րոպե
Տաքացման ընդմիջում1-2 րոպե
Հիմնական մասըՈւսուցչի բացատրությունը. Գործնական առաջադրանքների կատարում:10 րոպե
Տաքացման ընդմիջումՈւսուցիչը խոսում և ցույց է տալիս, իսկ երեխաները կրկնում են նրա հետևից.1-2 րոպե
Վերջնական մասՈւսուցիչը հարցեր է տալիս լուսաբանված նյութի վերաբերյալ, իսկ երեխաները պատասխանում են դրանց:5 րոպե

Նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասերի համար հարմար թեմաների ցանկ.

  • «Կիտրոնի գաղտնիքները»;
  • «Հարավային Ուրալ»;
  • «Այսպիսի տարբեր Սիբիր»;
  • «Ռուսաստանի անտառներ»;
  • «Ճանապարհային երթեւեկության օրենքներ»;
  • «Վինեգրետի պատրաստում»;
  • «Այցելություն գլոբուս»;
  • «Ուղևորություն դեպի կղզիներ»;
  • «Ծովախեցգետիններ»;
  • «Դիմկովո խաղալիք»;
  • «Էլեկտրականություն և էլեկտրական սարքեր»;
  • «Ճամփորդություն մաթեմատիկայի երկրում»;
  • «Տիեզերական ճանապարհորդություն»;
  • «Կրկես»;
  • «Սննդի շղթաներ բնության մեջ»;
  • «Զարմանալի քարեր»

Բաց դասի ներածական մասի նյութի ընտրություն

Դասի ներածական մասի համար ճիշտ ընտրված նյութը կօգնի երեխաներին ինտրիգներ առաջացնել և մոտիվացնել նրանց հետագա գործունեության համար: Շատ մուլտֆիլմեր, պատմվածքներ, բանաստեղծություններ կարող են օգտագործվել տարբեր թեմաների համար:

Աղյուսակ՝ դասի ներածական մասի նյութերի օրինակներ

Նեկրասովի բանաստեղծությունը «Մազայ պապը և նապաստակները»
  • Վայրի բնության խնամք (ջրհեղեղների ժամանակ կենդանիներին փրկել, ձմռանը կերակրել և այլն):
  • Գետեր (ինչ է պատահում գետերի հետ տարվա տարբեր ժամանակներում):
  • Ինչ է ջրհեղեղը (երբ է այն տեղի ունենում, ինչու է տեղի ունենում, ինչ անել ջրհեղեղի ժամանակ):
  • Տարվա եղանակների ուսումնասիրություն - գարուն (ինչ բնական երեւույթներ են տեղի ունենում գարնանը):
«Երեք փոքրիկ խոզուկները» (հեքիաթ, մուլտֆիլմ, ժապավեն)
  • FEMP (թվերը և գործողությունները հերթականությամբ և հակառակ հերթականությամբ):
  • Բնական նյութերի (ծղոտ, փայտ, քար) հատկությունների ուսումնասիրություն.
  • Հասկանալով արվեստի գործը և այնուհետև վերարտադրել սյուժեն՝ օգտագործելով տարբեր տեսակի տիկնիկային թատրոններ կամ ֆլանելգրաֆներ:
«Կոսկա Նապաստակն ու գարունը» (մուլտֆիլմ)
  • Ջրի ցիկլը բնության մեջ.
  • Ջրի տարբեր վիճակներ (հեղուկ, գոլորշու, սառույց):
  • Աղբյուրից դեպի ծով (ինչպես է գետը սկսվում, լցվում և թափվում ծովը):
  • Կյանքն անտառում տարվա տարբեր ժամանակներում.
«Ինչպես տուն կառուցվեց կատվի ձագի համար» (մուլտֆիլմ)
  • Պատասխանատվություն ընտելացված կենդանիների համար.
  • Ինչպես են կառուցվում տները.
«Չարաճճի կատու» (մուլտֆիլմ)
  • Ինչո՞ւ չես կարող տանից հեռու գնալ:
  • Ջրի անվտանգության կանոններ.
  • Կյանքն անտառում.
  • Ընտանի և վայրի կենդանիներ.

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասերի համար նշումների օրինակներ

Սկսնակ ուսուցիչները կարող են դժվարանալ բաց դասի թեմա կամ ուղղություն որոշելը: Մենք առաջարկում ենք մի քանի նշումներ տարբեր տեսակի կրթական և զարգացման գործունեության վերաբերյալ, որոնց հիման վրա մասնագետը կարող է մտածել իր միջոցառումների պլանի մասին:

Բաց դասը պահանջում է ուսուցչի մանրակրկիտ նախապատրաստում և երեխաներին ակտիվ աշխատանքի դրդելու կարողություն

Բաց դասի ամփոփում FEMP «Գանձ որոնում» թեմայով

Դասի նպատակները.

  • համախմբել հաշվելու հմտությունները մինչև 10 (քանակական, հերթական, թվերի միջև կապը);
  • համախմբել պատկերացումները երկրաչափական ձևերի մասին;
  • զարգացնել բաժանման հմտություններ;
  • զարգացնել ուշադրությունը, տրամաբանական մտածողությունը և հիշողությունը.

Սարքավորումներ և նյութեր.

  • մուլտֆիլմեր դիտելու սարք;
  • նշումներ ակնարկներով կղզիներից յուրաքանչյուրի համար.
  • շիշ նշումով.
  • 1-ին կղզի - թվերով խորանարդներ, տասը փոքր խաղալիքներ, նավ կամ լաստանավ խաղալիքների համար.
  • 2-րդ կղզի - երկրաչափական ձևերով քարտեր «Վերացրեք ավելորդը»;
  • 3-րդ կղզի - մասերի, մի քանի խաղալիքների բաժանումը վարժեցնելու թվեր (կախված նրանից, թե քանի մասի կարող է բաժանվել ձեր նպաստը);
  • 4-րդ կղզի - տարբեր երկրաչափական ձևերի պատկերներով թերթ;
  • 5-րդ կղզի - ծրարներ ըստ երկրաչափական ձևերով երեխաների թվի.
  • 6-րդ կղզի - գանձ (մի քանի քաղցրավենիք կամ մրգեր):

Սենյակը բաժանված է 6 գոտիների՝ կղզիների, որտեղ կան առաջադրանքների կատարման ձեռնարկներ և հուշումներով նշումներ։ Հուշում ստանալու համար անհրաժեշտ է կատարել որոշակի առաջադրանք: Առաջին գոտին մեկնարկային գոտին է, այստեղ ուսուցիչը բացատրում է, թե ինչ է լինելու դասի ընթացքում և դիտվում է մուլտֆիլմը։ Վերջին կղզում կա քաղցր կամ մրգային գանձ:

Ներածական մաս. Ուսուցիչը հայտարարում է, որ այսօր երեխաները կգնան գանձ փնտրելու, բայց դրա համար նրանք պետք է կարողանան հաշվել և իմանալ երկրաչափական ձևերը: Առաջարկում է դիտել «Փոքրիկ այծը, որը հաշվում էր մինչև տասը» մուլտֆիլմը։ Մուլտֆիլմը մի փոքր քննարկվում է - ինչու է օգտակար հաշվել կարողանալը։ Այնուհետև ուսուցիչը պատմում է, որ հանդիպել է մի շշի, որի մեջ գրություն կա, որտեղ գրված է, որ կղզիներից մեկում գանձ է թաքնված, և հրավիրում է երեխաներին որոնել այն։ Նշումը ցույց է տալիս առաջին կղզի տանող ճանապարհը:

Աղյուսակ՝ դասի հիմնական մասը

Դասի առաջընթացըՈւսուցչի գործողություններըԵրեխաների գործողություններ
1-ին կղզիԴուք պետք է օգնեք կենդանիներին անցնել գետը, դրա համար նրանք հուշում կտան:
Վ.- Տեսեք, երեխաներ, այստեղ իրավիճակը նման է մուլտֆիլմի իրավիճակին։ Եկեք փոքրիկ այծի նման օգնենք այս խաղալիքներին:
Լավ արեցիք, դուք կատարեցիք առաջադրանքը և ստացաք հուշում: Եկեք գնանք հաջորդ կղզի:
Անհրաժեշտ է խորանարդիկները դասավորել 1-ից 10-ի հերթականությամբ։
Տեղադրեք խաղալիքներ նրանց շուրջը: Երկրորդ կապիկը - որտե՞ղ դնենք նրան: Արջի հինգերորդ ձագը - ո՞ւր է գնում: Եվ այսպես դասավորեք բոլոր խաղալիքները:
Անվանե՛ք հարակից թվերը: Ի՞նչ հարևաններ ունի խաղալիքը թիվ 4 տեղում, ի՞նչ թվեր են հարում բադի ձագին, ով է նստած թիվ 3-ից երկու տեղ այն կողմ և այլն։
Տաքացման ընդմիջումՎ.- Մեր ծովը մի կերպ փոթորկվեց։
2-րդ կղզիԱռաջադրանք «Վերացնել ավելորդը». Ուսուցիչը երեխաներին ցույց է տալիս բացիկներ երկրաչափական ձևերով: Այս առաջադրանքի մեջ կա մեկ նրբություն, որը պետք է հաշվի առնել. Օրինակ՝ տրված է շարք՝ կարմիր եռանկյուն, նարնջագույն եռանկյուն, կարմիր շրջան, կարմիր եռանկյուն։ Շրջանակը բացառված է, քանի որ այն այլ պատկեր է, ոչ թե եռանկյունի։ Բայց եթե երեխան բացառի նարնջագույն եռանկյունին և բացատրի, որ այն տարբերվում է գույնից, սա նույնպես վավեր տարբերակ է։ Հետեւաբար, կա՛մ նշեք առաջադրանքը, կա՛մ, ընդհակառակը, առաջարկեք գտնել մի քանի տարբերակ, եթե այդպիսիք կան: Երկրորդ տարբերակը նախընտրելի է, քանի որ այն երեխաներին սովորեցնում է մտածել շրջանակից դուրս և դիտարկել տարբեր տարբերակներ:
Վ.: Լավ արեցիր, հուշում ես: Առաջ - հաջորդ կղզի:
Դուք պետք է ընտրեք տարօրինակը երկրաչափական ձևերի առաջարկվող շարքերից և բացատրեք, թե ինչու:
3-րդ կղզիV.: Դա վատ բախտ է. խաղալիքները վիճում էին այստեղ, քանի որ նրանք չէին կարող հավասարապես բաժանել պտուղը: Եկեք օգնենք նրանց:
Լավ արեցիր։ Մենք ունենք նոր հուշում, եկեք շարժվենք առաջ:
Օգտագործելով ձեռնարկը, երեխաները բաժանում են մասերի և գումարում ամբողջը:
Տաքացման ընդմիջումV.: Կրկին փոթորիկ է:Խաղացեք «Ծովը մեկ անգամ անհանգստանում է» 1-2 րոպե:
4-րդ կղզիV.: Հիմա եկեք ստուգենք, թե որքան լավ գիտեք երկրաչափական ձևերը, որքան լավ կարող եք հաշվել և որքան ուշադիր եք դուք: (Ցույց է տալիս թերթիկ, որի վրա պատկերված են տարբեր գույների երկրաչափական ձևեր):
Լավ արեցիր։ Մենք ունենք նոր հուշում, եկեք նավարկենք հաջորդ կղզի:
Երեխաները պատասխանում են հարցերին.
  • Քանի՞ եռանկյուն կա:
  • Քանի՞ կարմիր կտոր:
  • Քանի՞ կապույտ շրջանակ:
  • Քանի՞ մեծ քառակուսի և քանի՞ փոքր:
5-րդ կղզիV.: Հիմա եկեք ստուգենք ձեր հիշողությունը: Առանձնացրեք ծրարները և հանեք թվերը: Հիմա ես ձեզ մի նկար ցույց կտամ, դուք ուշադիր կնայեք ու կհիշեք։ Հետո ես կհեռացնեմ այն, իսկ դու, հիշողությունից, դասավորիր քո ֆիգուրներն այնպես, ինչպես նկարում էին։ (Ցույց է տալիս նկարը և այնուհետև հեռացնում):Երեխաները ներկայացնում են իրենց նկարները: Ուսուցիչը նայում և ուղղում է, եթե դա սխալ է: Այնուհետև երեխաները պատասխանում են հարցերին.
  • Որտեղ է կարմիր եռանկյունը:
  • Ի՞նչ է վերևի ձախ անկյունում:
6-րդ կղզիV.: Եվ ահա վերջին կղզին: Ահա և մեր գանձը: Լավ արեցիր։ Դուք այսօր լավ աշխատանք եք կատարել և արժանի եք պարգևի:Գանձը բացված է։ Դրա բովանդակությունը բաժանված է երեխաների միջև:

Լուսանկարների պատկերասրահ. ձեռնարկներ FEMP դասի համար «Գանձ փնտրել»

Առաջին կղզում առաջադրանքի համար կպահանջվեն թվերով խորանարդներ «Վերացրեք ավելորդը» երկրաչափական ձևերով քարտերը զարգացնում են դասակարգման հմտությունները
Երրորդ կղզում երեխաները աշխատում են ձեռնարկով, որն օգնում է իրերը բաժանել մասերի և մի ամբողջություն հավաքել տարբեր չափերի երկրաչափական պատկերներով չորրորդ կղզում առաջադրանքի համար Հինգերորդ կղզին, հիշողությունը և կողմնորոշումը տիեզերքում փորձարկված են

Տեսանյութ. «Փոքրիկ այծը, ով հաշվեց մինչև տասը» մուլտֆիլմ

Խոսքի զարգացման բաց դասի ամփոփում «Ձմեռ» թեմայով

Դասի նպատակները.

  • սովորել հարցերի մանրամասն պատասխաններ տալ;
  • զարգացնել ինտելեկտը;
  • վարժեցնել [s] և [s'], [z] և [z'] հնչյունների արտասանությունը, բաժանումը վանկերի, հականիշների և հոմանիշների սահմանումը.
  • սովորել տեքստ կազմել ըստ պլանի, օգտագործել բարդ նախադասություններ և խուսափել պատմվածքում կրկնությունից:

Նյութեր:

  • նկարներ ձմեռային թեմայով,
  • Պատմություն կազմելու «Ձմեռ» ալգորիթմ.

Ուսուցիչը կարդում է Միխայիլ Շոլոխովի ձմռան մասին պատմությունը «Բարև, ձմեռ»:

Այսպիսով, եկել է, երկար սպասված ձմեռը: Լավ է առաջին ձմեռային առավոտը վազել սառնամանիքի միջով: Փողոցները, երեկ դեռ մռայլ աշնանը, ամբողջովին ծածկված են սպիտակ ձյունով, և արևը շողշողում է նրա մեջ կուրացնող փայլով։ Խանութների ցուցափեղկերին և ամուր փակված ցուցափեղկերին ընկած էր սառնամանիքի տարօրինակ նախշ, ցրտահարությունը ծածկել էր բարդիների ճյուղերը։ Անկախ նրանից, թե նայում ես հարթ ժապավենի պես ձգվող փողոցին, թե ուշադիր նայում ես շուրջդ, ամենուր ամեն ինչ նույնն է՝ ձյուն, ձյուն, ձյուն։ Երբեմն բարձրացող քամին ծակում է ձեր դեմքն ու ականջները, բայց ինչքան գեղեցիկ է ամեն ինչ շուրջը: Ինչ նուրբ, փափուկ ձյան փաթիլներ սահուն պտտվում են օդում: Որքան էլ սառնամանիքը փշոտ լինի, այն նաև հաճելի է։ Այդ պատճառով չէ՞ որ մենք բոլորս սիրում ենք ձմեռը, քանի որ, ինչպես գարունը, այն լցնում է մեր կուրծքը հուզիչ զգացողությամբ: Ամեն ինչ կենդանի է, ամեն ինչ պայծառ է կերպարանափոխված բնության մեջ, ամեն ինչ լի է կազդուրիչ թարմությամբ։ Այնքան հեշտ է շնչել և այնքան լավ հոգով, որ ակամա ժպտում ես և ուզում ես ընկերական կերպով ասել ձմեռային այս հրաշալի առավոտին. «Բարև, ձմեռ»:

Շոլոխով Մ.Ա.

Ուսուցիչը հարցեր է տալիս ձմռան մասին, երեխաները պատասխանում են:

  • Քանի՞ ձմեռային ամիս կա:
  • Ձմռան ո՞ր ամիսներին գիտեք:
  • Ինչպիսի՞ եղանակ է ձմռանը:
  • Ի՞նչ է կատարվում բնության մեջ ձմռանը.

Վ.. «Հիմա եկեք լուծենք հանելուկներ ձմռան մասին» (հանելուկներ է անում, երեխաները լուծում են դրանք):

Ֆիզկուլտուրայի դաս «Նապաստակը ձմռանը». Ուսուցիչը արտասանում և ցույց է տալիս շարժումները, երեխաները կրկնում են.

  • Նապաստակի համար ցուրտ է նստել (նրանք սեղմում են ձեռքերը բռունցքների մեջ, թեքում արմունկներով, սեղմում մարմնին և դողում),
    Դուք պետք է տաքացնեք ձեր թաթերը (շփեք ձեր ափերը միմյանց հետ):
    Թաթերը վերև, թաթերը ներքև (ձեռքերը բարձրացրեք և իջեցրեք 3 անգամ),
    Քաշեք ինքներդ ձեր մատների վրա (բարձրացրեք ձեր ձեռքերը, բարձրացեք ձեր մատների վրա և ձգվեք դեպի վեր):
    Մենք մեր թաթերը դնում ենք նրանց կողքերին (ձեռքերը ազդրերի վրա դիրքում են),
    Նրանց մատների վրա՝ skok-skok-skok (3 անգամ ցատկել):
    Եվ այնուհետև կծկվել (3 անգամ նստել),
    Որպեսզի ձեր թաթերը չսառչեն (խոթել):
    Նապաստակը լավ է ցատկում,
    Նա վեր ցատկեց տասը անգամ (ձեռքերը ազդրերին դրված են և 10 անգամ վեր թռան):

Ուսուցիչը ցույց է տալիս նկարներ ձմեռային թեմայով և խնդրում է բառեր անվանել [s] և [s'], [z] և [z'] հնչյուններով, բառեր, որոնք բաղկացած են երկու վանկից, մեկ վանկից և ընտրել հոմանիշներ և հականիշներ:

Ուսուցիչը երեխաներին ցույց է տալիս ձմռան նկարները և հարցեր տալիս դրանց մասին:

Ֆիզկուլտուրայի դաս «Ձնեմարդ պատրաստելը». Ուսուցիչը արտասանում և ցույց է տալիս շարժումները: Երեխաները կրկնում են.

  • Մենք քանդակեցինք և քանդակեցինք ձնեմարդ,
    Որպեսզի ավելի գեղեցիկ չլինի (3 շրջան գծեք օդում)։
    Մենք ամբողջ ձյունը հավաքեցինք բահերով,
    Մենք ոչինչ չենք մոռացել (ձևացնում ենք, որ շարժվում ենք բահով):
    Նախ, նրանք գլորեցին մի մեծ գնդակ (օդում շատ մեծ շրջան գծեցին),
    Եվ այս գունդը պինդ սեղմեցին (կծկվել են ու, ասես, գունդը դնել գետնին)։
    Երկրորդն ավելի փոքր էր չափերով (ավելի փոքր շրջան գծեք),
    Համարձակ նստեց առաջինի վրա (նորից կուչ են գալիս, երկրորդը տեղադրում):
    Եվ երրորդը գլուխն էր (գծեք փոքր շրջանակ)
    Եվ նա սպասում էր իր ճակատագրին (երրորդ սենյակն են տեղադրում):
    Դեմքը զարդարված էր գազարով («քիթ» են անում)
    Եվ աչքերի փոխարեն ածուխներ (ձեռքերը ձգում են իրենց առջև, մատները հավաքում են պտղունց և պտտվող շարժումներ անում, կարծես ածուխները սեղմում են ձյան մեջ):
    Հմտորեն գծեք բերանը (ձեր աջ ձեռքը ձգեք ձեր առջև և գծեք կիսաշրջան, կրկնեք այս շարժումը ձեր ձախ ձեռքով),
    Մենք նայեցինք պրոֆիլով և ամբողջ դեմքով (գլուխը շրջելով ձախ և աջ):
    Գլխին դույլ են դնում (գլուխը վեր ու վար շարժելով),
    Զարդարեք այն փետուրով (ձեռքերը վեր բարձրացրեք և տարածեք ձեր մատները):
    Ավելը կարգի համար խրեցին (ձեռքերն իջեցնում են դիմացից և շարժվում աջ ու ձախ)։
    Ամբողջ բակը միասին աշխատեց (ձեռքերը ծափահարեք):

Ուսուցիչը ստեղծում է «Ձմեռ» ալգորիթմի ձեռնարկը և երեխաներին հրավիրում է ձմռան մասին պատմություն կազմել ըստ պլանի: Հիմնական խնդիրը մանրամասն և փոխաբերական նախադասություններ կազմելն է:

Վ.: Տղերք, դուք այսօր հիանալի արեցիք, շատ աշխատեցիք: Հիմա հիշենք, թե ինչ էինք անում դասարանում։ (Երեխաների պատասխանները):

Տեսանյութ՝ բաց ֆիզկուլտուրայի դաս նախապատրաստական ​​խմբում

«Կախարդական վալս» բաց երաժշտության դասի ամփոփում.

Դասի նպատակը՝ երեխաներին ծանոթացնել վալսին (պարային և երաժշտական ​​թեմա):

Սարքավորումներ՝ տեսանյութեր դիտելու սարքավորումներ։

V.: Բարև, երեխաներ: Այսօր մենք շատ կախարդական երաժշտություն կունենանք մեր դասին։ Այո, այո, երաժշտությունը նույնպես կարող է կախարդական լինել: Սա այն երաժշտությունն է, որը ստիպում է մեզ տարբեր զգացողություններ ապրել: Թե ինչպիսի երաժշտության մասին ենք խոսելու այսօր, կիմանաք՝ դիտելով մեր այսօրվա առաջին պատմությունը։ (Վիեննական վալս» տեսահոլովակի ցուցադրություն):

Տեսանյութ՝ Վիեննական վալս

Տղերք, ո՞վ գիտի, թե ինչպես է կոչվում այս պարը։ (Երեխաների պատասխանները): Ճիշտ է, դա վալս է: Գիտե՞ք, որ ժամանակին վալսն արգելված պար էր, քանի որ այն համարվում էր անպարկեշտ: Որոշ եվրոպական թագավորներ և ռուս ցարեր նույնիսկ հատուկ հրամանագրեր արձակեցին, որոնք արգելում էին վալս պարելը հասարակական վայրերում և պարահանդեսների ժամանակ։ Բայց ավստրիացի կոմպոզիտորների շնորհիվ, ովքեր ցույց տվեցին վալսի գեղեցկությունը ոչ միայն որպես պար, այլև որպես երաժշտություն, այն պաշտոնապես թույլատրվեց։ Այսօր վալսը օգտագործվում է արվեստի և սպորտի բազմաթիվ ձևերում: Օրինակ՝ գեղասահքում։ Դիտենք ռուս գեղասահորդներ Տատյանա Նավկայի և Ռոման Կոստոմարովի ելույթը Թուրինի Օլիմպիական խաղերում։ Հետո նրանք դարձան օլիմպիական չեմպիոններ։

Տեսանյութ՝ Տատյանա Նավկայի և Ռոման Կոստոմարովի ելույթը Թուրինի Օլիմպիական խաղերում

Գեղեցիկ չէ՞։ Վալսը շատ լավ է թարգմանվում սառույցի վրա։ Ո՞ր կոմպոզիտորներն են գրել վալսեր: Սա, իհարկե, Յոհան Շտրաուսն է հայրը, ով համարվում է վալսի հիմնադիրը, նրա որդիները՝ Ժոզեֆը, Էդուարդը, Յոհանը։ Յոհան Շտրաուսի որդուն կոչում էին վալսի արքա։ Վալսեր են գրել նաև Ֆրեդերիկ Շոպենը, Ֆրանց Շուբերտը և Իմրե Կալմանը։ Այս երաժշտական ​​ուղղությանը հարգանքի տուրք են մատուցել նաև ռուս կոմպոզիտորները։ Վալսերը գրել են Միխայիլ Իվանովիչ Գլինկան, Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկին, Դմիտրի Դմիտրիևիչ Շոստակովիչը և այլք։ Դիտենք վալս Պ.Ի.Չայկովսկու «Շչելկունչիկ» բալետից:

Տեսանյութ՝ հատված «Շչելկունչիկ» մուլտֆիլմից

Ֆիզկուլտուրայի րոպե. Եկեք մի քիչ տաքանանք։ Եկեք պատկերացնենք, որ մենք թիթեռներ ենք և պտտվում ենք վալսի ռիթմով։

  • Ծաղիկը քնած էր և հանկարծ արթնացավ (մարմինը թեքեք աջ և ձախ),
    Ես այլևս չէի ուզում քնել (հետ ու առաջ թեքվելով),
    Նա շարժվեց, ձգվեց (ձեռքերը վեր բարձրացրեք, ձգվեք),
    Սավառնեցին և թռան (թևերի պես թափահարելով իրենց ձեռքերը):
    Արևը հենց առավոտը կարթնանա,
    Թիթեռը պտտվում և պտտվում է (պտտվում):

Վ.. Վալսը շատ լավ է հնչում փողային նվագախմբի կատարմամբ: Ի՞նչ է փողային նվագախումբը: (Երեխաների պատասխանները): Տեսնենք, թե ինչպես է հայտնի «Մանջուրիայի բլուրների վրա» վալսը կատարում զինվորական փողային նվագախումբը։

Տեսանյութ՝ «Մանջուրիայի բլուրների վրա» վալս՝ զինվորական փողային նվագախմբի կատարմամբ

Վալսի երաժշտությունը հաճախ օգտագործվում է ֆիլմերում տրամադրություն հաղորդելու համար: Նրա օգնությամբ մի քանի րոպեում կարելի է շատ բան ասել՝ փոխանցել հերոսների տրամադրությունը, ընդգծել թեթեւ կամ լարված իրավիճակը։ Տեսնենք մի օրինակ. («Վալս «Իմ սիրալիր և նուրբ գազանը» ֆիլմից տեսահոլովակի ցուցադրություն): Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ տրամադրություն է ընդգծված այստեղի երաժշտությամբ։ (Երեխաների պատասխանները):

Տեսանյութ՝ վալս «Իմ սիրալիր և նուրբ գազանը» ֆիլմից

Ֆիզկուլտուրայի րոպե. Այսօր մենք շատ տեսանյութեր ենք դիտում, ուստի մեր աչքերը հոգնել են։ Եկեք նրանց մի փոքր հանգստացնենք։ Կատարվում է մարմնամարզություն աչքերի համար։ Գլուխը անշարժ, աչքերի շարժումներ.

  • աջ ձախ;
  • արագ թարթել;
  • վերև վար;
  • արագ թարթել;
  • անկյունագծով մեկ ուղղությամբ;
  • արագ թարթել;
  • Մյուս կողմից;
  • աչքերի շրջանաձև շարժումներ մեկ ուղղությամբ;
  • արագ թարթել;
  • Մյուս կողմից;
  • արագ թարթել;
  • նայեք քթի ծայրին, այնուհետև հեռավորությանը;
  • արագ թարթել:

Վ.: Վալսը կինոյում կարող է օգտագործվել նաև որպես հետապնդման երաժշտական ​​ուղեկցություն: Ահա Անդրեյ Պետրովի հայտնի վալսը «Զգուշացեք մեքենայից» ֆիլմից։ Տեսնենք. (տեսահոլովակի ցուցադրություն «Հալածում «Զգուշացեք մեքենայից» ֆիլմից):

Վալսը միայն պար և երաժշտություն չէ. Շատ երգեր գրված են վալսի մեղեդիով։ Ընդ որում, վալսը կարող է լինել ոչ միայն լիրիկական, այլեւ հերոսական։ Օրինակ՝ Հայրենական մեծ պատերազմի շատ երգեր վալս են։ Ահա մի օրինակ՝ «Առաջի մոտ գտնվող անտառում» երգը։ Եկեք տեսնենք.

Տեսանյութ. «Առաջի մոտ գտնվող անտառում» երգը «Սպաներ» ֆիլմից

Դե, տղերք, այսօր դուք իմացաք, թե ինչ է վալսը: Ինչպիսի՞ վալս կա: Ի՞նչ կարող է այն փոխանցել: Որտեղ է այն օգտագործվում: (Երեխաների պատասխանները): Եթե ​​ուզում ես, տանը ծնողներիդ հետ որոշիր, թե որ երգերն են գրված վալսի մեղեդին։

(դեկորատիվ և կիրառական արվեստ);

  • Գալինա Չեբոտարևա «Հայրենիքի պաշտպանի օր» (հայրենասիրական կրթություն).
  • Եթե ​​հոգով եք մոտենում հարցին և դրսևորում ստեղծագործական ունակություններ, ապա նշումներ կազմելը և նախապատրաստական ​​խմբում բաց դասի անմիջական անցկացումը ուսուցչի համար մեծ դժվարություն չի առաջացնում: Ավելին, նա կարող է ընտրել այն թեման, որում ինքնավստահ է, և որտեղ իր աշակերտները ցույց են տալիս լավագույն արդյունքները։

    Կուպինա Տատյանա

    Ուսումնական տարածք: «Ճանաչողական զարգացում».

    Ուսումնական ինտեգրում շրջաններ: «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում», «Խոսքի զարգացում», «Ֆիզիկական զարգացում», «Գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում».

    Թիրախ:

    Երեխաներին ծանոթացնել բնական երևույթի՝ հրաբխի հետ;

    Երկրի և կենդանական աշխարհի էվոլյուցիայի մասին տարրական պատկերացումների ձևավորում՝ օգտագործելով հնագույն կենդանիների օրինակը.

    Երեխաների ճանաչողական գործունեությունը զարգացնել առաջադրանքների ինքնուրույն կատարման գործընթացում.

    Խրախուսեք երեխաներին ինքնուրույն ձևակերպել եզրակացություններ՝ հիմնվելով փորձի արդյունքների վրա՝ հենվելով նախկինում ձեռք բերված գաղափարների և սեփական ենթադրությունների վրա.

    Մշակել ճշգրտություն և փոխադարձ օգնություն:

    Առաջադրանքներ:

    Երեխաներին ծանոթացնել հրաբխագետների մասնագիտական ​​գործունեության տարրերին.

    Հրաբխային ժայթքումների ցուցադրում;

    Երեխաներին ծանոթացնել պալեոնտոլոգի մասնագիտական ​​գործունեության տարրերին.

    Երեխաներին ծանոթացնել մամոնտին, նրա արտաքին տեսքի և սնուցման առանձնահատկություններին.

    Ստեղծել կենդանու կերպար՝ փոխանցելով պատկերի արտաքին տեսքի և արտահայտչականության առանձնահատկությունները.

    Ամրապնդել թիմային աշխատանքի հմտությունները աշխատանքպարտականությունները բաշխելու, ընդհանուր պլանի համաձայն աշխատելու, առանց միմյանց միջամտելու և կոլեկտիվ աշխատանքի արդյունքներից օգտվելու կարողություն.

    Զարգացնել հետաքրքրասիրությունը և ճանաչողական գործունեությունը;

    Մշակել հետաքրքրություն մոլորակի պատմական անցյալի նկատմամբ, այն պահպանելու և պաշտպանելու ցանկություն:

    Նախնական աշխատանք:

    Զրույցներ հրաբխագետի մասնագիտության մասին;

    Խոսակցություններ պալեոնտոլոգի մասնագիտության մասին;

    Դասավորության խաղեր «Հրաբուխ»;

    - դաս«Ճանապարհորդություն դեպի մարդու անցյալ»;

    Համապատասխան թեմաներով հանրագիտարանային գրքերի վերանայում;

    Նկարչություն տարբեր ձևերով;

    Սարքավորումներ:

    Թեմայի նկարներ, ժայթքող հրաբխի նկարներ; մամոնտի նկարներ;

    Կանգնեք «Հրաբեկագետներ»;

    Կանգնեք «Պալեոնտոլոգներ»;

    Հրաբխի մոդել;

    Կեղծ մնացորդներ, նկարազարդումներ, ավազ;

    Պիտակներ «Մասնակից գիտաժողով» ըստ երեխաների թվի;

    Պատկերներ «Մամութի կմախք»;

    Բլանկներ նկարներով, մանվածքի կտորներ, սոսինձ, անձեռոցիկներ;

    Երաժշտություն ֆոնի համար; տեսախցիկ.

    Դասի առաջընթացը.

    1. Ներածություն իրավիճակին:

    ԴաստիարակՏղաներ, այսօր եկեք մեր մոտ հյուրերը եկան դասի. Եկեք բարևենք նրանց:

    ԴաստիարակՀիմա եկեք կանգնենք շրջանակի մեջ և ողջունենք միմյանց:

    (Հաղորդակցման խաղ)

    Եկեք կանգնենք կողք կողքի, շրջանագծի մեջ,

    Ասենք "Բարեւ Ձեզ!"միմյանց

    Մենք շատ ծույլ ենք բարևելու համար:

    Բոլորը "Բարեւ Ձեզ"Եվ "Բարի օր!";

    Եթե ​​բոլորը ժպտան -

    Բարի առավոտ կսկսվի:

    ԲԱՐԻ ԱՌԱՎՈՏ!

    ԴաստիարակԱյսօր հրավիրում եմ ձեզ դառնալ մասնակից գիտաժողով. Մեր մեջ գիտաժողովին կմասնակցեն գիտնականների երկու խումբ. Սրանք հրաբխագետներ են (հրաբխագետները գրավում են իրենց տեղերը երաժշտության և ծափահարությունների ներքո)և պալեոնտոլոգներ։ Վերցրեք ձեր տեղերը:

    Ես այս մասնագիտությունների գիտնականներին հրավիրեցի մի պատճառով. Աշխարհում կան բազմաթիվ տարբեր մասնագիտություններ, որոնց մասին դուք շատ բան գիտեք: Բայց կան նաև այնպիսիք, որոնք հազվադեպ են լինում։ Հրաբխաբանների և պալեոնտոլոգների մասնագիտությունները հենց այդպիսին են, բայց միևնույն ժամանակ շատ կարևոր և անհրաժեշտ են։

    Հարգելի հրաբխագետներ, առաջին խոսքը դուք եք. Պատմեք մեզ ձեր աշխատանքի մասին:

    Զրույց թեմայի շուրջ: «Ինչպե՞ս են աշխատում հրաբխագետները»:

    ԵրեխաՀրաբխաբանները ուսումնասիրում են հրաբուխները: Ներկայումս գիտնականներին հաջողվում է կանխել հրաբխային ժայթքումները։ Սա շատ կարևոր մասնագիտություն է։

    Դաստիարակ- Իհարկե, սա շատ կարևոր մասնագիտություն է: Գիտնականները հսկում են հրաբուխները, մարդկանց զգուշացնում նրանց վիճակի մասին, թե որ հրաբուխն է արթնացել կամ հակառակը՝ քնել, որը մարել է, և որն է վտանգավոր։ Այս մարդիկ ուսումնասիրում են կառուցվածքը և այն, ինչ տեղի է ունենում երկրի ընդերքի տակ: Նրանք ուսումնասիրում և գտնում են նոր հանքանյութեր։ Բայց նրանց հիմնական խնդիրն է փրկել մարդկանց, ահազանգել և տարհանել:

    ԴաստիարակԻ՞նչ կարող եք ասել հրաբուխների մասին:

    ԵրեխաներՀրաբխը կոնաձև լեռ է, որի պարանոցից դուրս են թափվում տաք գազեր, գոլորշի, մոխիր, ժայռերի բեկորներ, ինչպես նաև տաք լավայի հզոր հոսքեր, որոնք տարածվում են երկրի մակերևույթի վրա։

    Այսօր մենք կխոսենք այնպիսի առեղծվածային, առեղծվածային, զարմանալի և ահեղ բնական երևույթի մասին, ինչպիսին հրաբուխն է։

    Երբ հրաբուխներ «քնած», ապա քիչ են տարբերվում մյուս լեռներից։ Բայց երբեմն նրանք "զարթնելով"իսկ հետո սկսվում է ստորգետնյա ուժեղ դղրդյուն, բոցեր, մոխիրներ և տաք քարեր են պայթում նրանց գագաթներից: Լավան հալված, շատ տաք ապարներ են։

    Այժմ մենք կնայենք հրաբխի ներսում:

    Դահլիճ է մտնում գիտնական (ուսուցիչ)՝ ձեռքում մի նամակ։

    Բարև, ես շտապում էի հասնել գիտաժողով թիվ 39 մանկապարտեզում«Մեղու»

    Հարգելի գիտնականներ, ես իսկապես ձեր օգնության կարիքն ունեմ։ Այս ծրարը պարունակում է հրաբուխների երեք նկար: Պետք է որոշել ամենավտանգավորը: Կարող ես ինձ օգնել?

    (Երեխաները բաժանվում են երեք թիմի և գնում են սեղանների մոտ և կատարում առաջադրանքը)

    ԴաստիարակՏղաները կատարեցին առաջադրանքը:

    Ո՞ր հրաբուխն է կոչվում ակտիվ:

    (Երեխաների պատասխանները)

    Ակտիվ հրաբուխ - երբ հրաբուխը ժայթքում է

    Ո՞ր հրաբուխն է կոչվում քնած:

    (Երեխաների պատասխանները)

    Քնած հրաբուխը հրաբուխ է, որը սովորական լեռան տեսք ունի, բայց կարող է ցանկացած պահի ժայթքել:

    Ո՞ր հրաբուխներն են կոչվում հանգած:

    (Երեխաների պատասխանները)

    Հանգած հրաբուխն այն հրաբուխն է, որը ժայթքել է հեռավոր անցյալում:

    ԳիտնականՇնորհակալություն օգնության համար, դուք ինձ շատ օգնեցիք։

    ԴաստիարակԱսա ինձ, բոլոր հրաբուխները նույն կերպ են ժայթքում?

    ԵրեխաՏարբեր հրաբուխներ տարբեր կերպ են ժայթքում: Երբեմն թվում է, թե նրանք պայթում են՝ մագմա շպրտելով վեր և կողքեր: Հսկայական լեռը ցնցվում է սարսափելի մռնչյունով, նրա գլխավերեւում բարձրանում է ծխի ու մոխրի հսկայական սյուն, քարե անձրեւը ցողում է լեռների լանջերը։ Եվ երբեմն լավան դուրս է հոսում «հանգիստ».

    ԴաստիարակՀրաբխները շատ գեղեցիկ լեռներ են՝ չնայած իրենց սպառնալից բնույթին: Ասացեք, խնդրում եմ, հրաբուխներից օգուտներ կա՞ն:

    ԵրեխաներՀրաբխները նաև օգուտներ ունեն մարդկանց համար։ Դրանց շնորհիվ առաջանում են երկրակեղեւը կազմող ապարները։ Հրաբխները, ինչպես վերելակները, շատ օգտակար նյութեր են դուրս բերում մակերես: Հետեւաբար, նրանց շուրջ հողը շատ բերրի է: Հրաբխային փոշին օգտագործվում է դեղամիջոցներ, պարարտանյութեր և ջուրը մաքրող միջոցներ պատրաստելու համար։

    ԴաստիարակԵվ հիմա ես և դու ինքներս կփորձենք արթնացնել հրաբուխը:

    Երեխաները ողջունում են կենտրոն խմբերորտեղ կա մի փոքրիկ սեղան՝ ծածկված գեղեցիկ սփռոցով (սփռոցի տակ հրաբխի մոդել է). Հրաբխի ձևը գիպսից պատրաստված կոն է։ Կոն ենք դնում բերանին, լցնում ենք մեկ գդալ սոդա, լվացող միջոց, ավելացնում ենք կարմիր ներկ։ Որից հետո հրաբուխը տեղադրվում է սեղանի մեջտեղում, իսկ ուսուցիչը ավելացնում է կիտրոնաթթու։

    Մենք դիտում ենք հրաբխի ժայթքում:

    ԴաստիարակՄենք շարունակում ենք մեր համաժողով. Բացի հրաբխագետներից, մեր հյուրերը նաև պալեոնտոլոգներ են։ Մենք նրանց խոսք ենք տալիս:

    Զրույց թեմայի շուրջ: «Ինչպես են աշխատում պալեոնտոլոգները»

    ԵրեխաՊալեոնտոլոգը հետազոտող գիտնական է:

    Նա որոնում է, պեղում, ուսումնասիրում, ուսումնասիրում է հնագույն կենդանիների մնացորդները, որոնք ապրել են միլիոնավոր տարիներ առաջ։

    Դաստիարակ: Շնորհակալություն! Ճիշտ! Պալեոնտոլոգները գիտնականներ են, ովքեր ուսումնասիրում են անհետացած հնագույն կենդանիների մնացորդները: Եվ այս գիտությունը կոչվում է պալեոնտոլոգիա:

    Ցուցանմուշների և նկարազարդումների դիտում:

    ԴաստիարակԱյնքան լավ է, որ կան մարդիկ, ովքեր կարող են մեզ հետ տանել այդ հեռավոր ժամանակները: Նրանք փնտրում են կենդանիների մնացորդներ, ուսումնասիրում դրանք և մարդկանց պատմում իրենց գտածոների մասին: տախտակ): Նրանք մաքրում են հողի, ավազի և կրի կմախքները՝ օգտագործելով գործիքներ և լուսանկարում յուրաքանչյուր գտածո: Այնուհետև կենդանիների կմախքները հավաքվում և տեղադրվում են թանգարանում:

    Գիտելիքների համակարգում նոր գիտելիքների ընդգրկում և հմտություններ:

    Զորավարժություններ «Վերականգնել կենդանուն իր կմախքից»

    ԴաստիարակՀարգելի պալեոնտոլոգներ: Մեր համաժողովը շարունակվում է. Հրավիրում եմ ձեզ մասնակցելու պեղումներին։

    Այժմ դուք պետք է հավաքեք մի ամբողջ հսկա մամոնտ թանգարանի համար պեղումների ժամանակ հայտնաբերված մամոնտի մնացորդներից: Ահա մամոնտի մնացորդները (ցույց են տալիս մասերը՝ գլուխ, ժանիքներ, ոտքեր, իրան, ականջներ). Ինչ է սա? Սա մարմնի ո՞ր մասն է: Առաջիկա աշխատանքը մեծ է ու պատասխանատու։

    ԴաստիարակԴե, կարո՞ղ եք ինձ պատմել մամոնտների մասին:

    (երեխայի պատմություն մամոնտի մասին)

    ԵրեխաՄամոնտների մարմինը ծածկված էր թանձր, փխրուն մազերով։ Մամոնտները նման են փղերին, շատ մեծ են և ունեին երկար կորացած ժանիքներ՝ մոտ 3 մետր երկարությամբ: Նրանք օգտագործում էին դրանք ձյունը փորելու համար ուտելիք փնտրելու համար: Մամոնտներն ապրում էին հոտերով և ուտում էին խոտ և այլ բույսեր: Նրանք խոտակեր են։ Մամոնտները վերացել են Սառցե դարաշրջանում: Մամոնտների սառեցված մարմինները գիտնականները փորել են հավերժական սառույցի տակ:



    Գործնական աշխատանքմամոնտ պատրաստելը. (Մամմոնտի դատարկ նկարներ, վրան սոսնձված է մանվածքից բուրդ)

    Հնչում է թեթև երաժշտություն։ Աշխատանքի ընթացքում ուսուցիչը դիտարկում և ըստ անհրաժեշտության անհատական ​​խորհուրդներ է տալիս:

    Հասկանալով.

    Դաստիարակ- Այսպիսով, մեր աշխատանքը համաժողովը մոտենում է ավարտին. Հարգելի գիտնականներ. Դուք կարողացա՞ք մամոնտի մնացորդներից վերստեղծել մի ամբողջ մամոնտ:

    Ձեզ դուր եկավ գիտնական լինելը:

    Ի՞նչն եք ամենաշատը հիշում մեր մասին կոնֆերանսներ?

    Ինչպե՞ս են կոչվում այն ​​մարդիկ, ովքեր ուսումնասիրում են հրաբուխները: Ինչու են նրանք դա անում:

    Ի՞նչ ձևի է նման հրաբուխը: Ի՞նչ է ժայթքում հրաբխից:

    Ի՞նչ է կոչվում պնդացած լավա: Ինչու են հրաբուխները վտանգավոր: Որո՞նք են ժայթքման առավելությունները:

    Ի՞նչ նոր եք սովորել հիմա:

    Դուք կարող եք ընտրել այս մասնագիտությունները:

    Շնորհակալություն բոլորին ձեր աշխատանքի համար: Դուք շատ ընդունակ եք և հիանալի։