ГЭР Виз Грек рүү виз Оросуудад 2016 онд Грек рүү виз авах: шаардлагатай юу, яаж хийх вэ

Дунд бүлгийн хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах нээлттэй хичээлийн хураангуй. “Амттай үдийн зоог барьсан тогооч нартаа баярлалаа. Дунд бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Тогоочийн мэргэжлийн танилцуулга" Хичээлийн тайлбар: хөдөлмөрийн тогооч

Евгения Баженова




GCD-ийн тойм дунд бүлэг

сэдвээр" Тогооч мэргэжилтэй!"

Төслийн зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, ажлын явцад танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгох.

Боловсролын зорилтууд бүс нутаг:

1. Танин мэдэхүй

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх мэргэжил;

Хүүхдүүдийг танилцуулах мэргэжилтэй тогооч,

Энэ талаар сониуч зан, сонирхлыг хөгжүүлэх мэргэжил;

Ажилдаа хүндэтгэлтэй хандах.

2. Харилцаа холбоо

Хүүхдэд логикоор хийсэн мэдэгдлийг ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

Хэрэглэх чадварыг хөгжүүлэх гэсэн үгшаардлагатай мэдээллийг олж авахын тулд үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах.

Залуус аа, тэр хэн болохыг надад хэлээрэй тогооч?Зөв!

Тогооч бол хүн, нийтийн хоолны газруудад хоол бэлтгэдэг. Тогооч, заримдаа жинхэнэ шидтэн гэж нэрлэгддэг, хамгийн энгийн бүтээгдэхүүнээс хоол бэлдэж чаддаг, нэр нь амтны шилдэг бүтээл юм.

Мэдээжийн хэрэг, бараг хэн ч идэж болох зүйл, жишээлбэл, чанасан өндөг хийж болно, гэхдээ тогоочижил бүтээгдэхүүнээс тэрээр хамгийн нарийн өндөгний суфле бэлтгэх болно. Эцэст нь тогооч, Энэ бол хоолоо технологийн хувьд зөв, жорын дагуу нарийн хийдэг хүн төдийгүй, ажилдаа дуртай, чин сэтгэлээсээ таашаал авч, ажлын үр дүн нь үйлчлүүлэгчдээ баярлуулахад баярладаг хүн юм.

Өгүүллэг мэргэжил:

Тогоочийн мэргэжил бол хамгийн эртний мэргэжил юм. Агуйн хүмүүс галыг номхруулж, гал дээр мах шарж эхлэхэд тэд өөр овгийнхноос аль нь илүү амттай, илүү шүүслэг мамонт болохыг олж мэдсэн бөгөөд энэ чухал даалгаврыг зөвхөн түүнд даатгаж эхлэв. Ийнхүү анхны тогооч мэндэлжээ - тогооч.

Түүхийн цаашдын үйл явцад тогооч мэргэжилтэйбаян, язгууртнуудад зориулсан хувийн хоол хийх үйлчилгээ үзүүлэхэд тусгагдсан бөгөөд зөвхөн рестораны бизнесийг хөгжүүлснээр үүнийг хийжээ. мэргэжилөргөн тархсан байна. ...

Хурууны халаалт.

Бид байцаа цавчих, цавчих,

Бид гурван лууван, гурав

Бид байцаа давсалж, давсалж,

Бид байцаа дарж, дардаг.

Тэгээд саванд хийнэ

Залуус аа, би та нарт байхыг зөвлөж байна тогооч! Хормогчоо өмсөөд өдрийн хоолондоо орцгооё. Би танд давстай зуурмагаас амьтны хэлбэртэй цагаан гаатай жигнэмэг хийхийг санал болгож байна. Эхэлцгээе. Сайн хийлээ!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Ийм мэргэжил байдаг - орон зайг судлах" дунд бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдийг агаарын тээвэртэй холбоотой мэргэжлээр танилцуулах: пуужингийн эрдэмтэн, нисгэгч, радио оператор, навигатор, сансрын нисгэгч.

"Боовны тогоочийн мэргэжил" гадаад ертөнцтэй танилцах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (дунд бүлэг)Зорилго: хүүхдүүдийг нарийн боовны тогооч мэргэжлээр танилцуулах. мэргэжлийн үйлдлээрээ. Боловсролын зорилго: санааг өргөжүүлэх.

Зорилго: Хүүхдүүдийн "тогооч" мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: 1. Танин мэдэхүй: Бага насны хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: яриа, нийгэм-харилцаа, урлаг-гоо зүйн Хөтөлбөрийн зорилго: 1. Мэдлэгийг өргөжүүлэх.

"Мэргэжлийн эмч" дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Сэдвийн дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй: "ЭМЧ" мэргэжил, Воронеж 2016 Зорилго: Хүүхдүүдийг ажилд үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх.

Бэлтгэсэн Баяндина А.В., Мальцева Т.В. 4-р сарын 1-нд бид ээжээсээ нэг удаагийн мастер анги хийлээ. 2-р бага 11-р бүлгийн хүүхдүүд уулзлаа.

"Мэргэжил - тогооч" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн арга зүйн боловсруулалтЗорилго: хүүхдүүдийг тогоочийн мэргэжил, түүний мэргэжлийн үйл ажиллагаа, объектууд - туслах ажилчид, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэлтэй танилцуулах.

Бүх Оросын тэмцээний ялагч « Энэ сарын хамгийн их эрэлттэй нийтлэл » 2018 оны 1-р сар

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "273-р цэцэрлэг"
Төслийн удирдагч: багш
Старыгина Татьяна Владимировна
Хоёрдахь бага бүлэгт шууд боловсролын үйл ажиллагаа
Боловсролын чиглэл: "Нийгэмшил"
Сэдэв: "Тогооч" мэргэжлийн талаархи танилцуулга.
Төслийн менежер: багш Татьяна Владимировна Старыгина.
Төслийн оролцогчид: хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүд.
Төслийн төрөл: бүлэг, бүтээлч, мэдээллийн, тоглоом.
Төслийн үргэлжлэх хугацаа: богино хугацаа.
Хамааралтай байдал: хүүхдүүдийн тогооч мэргэжлийн талаархи мэдлэг хангалтгүй.
Төслийн арга нь цэцэрлэгийн боловсролын үйл явцад хэрэглэгддэг шинэ төрлийн үйл ажиллагааны нэг юм. Дизайн хийх арга нь асуудал дээр суурилсан нэг сэдэвчилсэн төсөлд янз бүрийн үйл ажиллагааг нэгтгэх явдал юм.

Хүүхэд насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран дизайн хийх явцад танин мэдэхүйн болон практикийн янз бүрийн асуудлуудыг шийдвэрлэснээр үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлж, бусадтай хангалттай харилцах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг. Танин мэдэхүйн - судалгааны чиглэл нь цэцэрлэгт хамааралтай.
Төслийн зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх, ажлын явцад танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Боловсролын чиглэлүүдийн зорилтууд:
1. Танин мэдэхүй
- хүүхдийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх;
- хүүхдүүдийг тогоочийн мэргэжлээр танилцуулах,
- энэ мэргэжлээр сониуч зан, сонирхлыг хөгжүүлэх;
- хөдөлмөрийг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.
2. Харилцаа холбоо
- хүүхдүүдэд логикоор хийсэн мэдэгдлийг ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;
Шаардлагатай мэдээллийг олж авахын тулд үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах хэрэгслийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.
3. Уран зохиол унших.
- шинэ мэдээлэл олж авах арга хэрэгсэл болох уран зохиолын сонирхлыг хадгалах, нэгтгэх.
4. Уран сайхны бүтээлч байдал
- хүүхдүүдэд цаас, хуванцараас найрлага бүтээх чадварыг хөгжүүлэх;
- бүтээлч байдлын илрэл дэх санаачлагыг дэмжих.
Төслийг хэрэгжүүлэх үндсэн чиглэлүүд:
Багшийн хүүхдүүдтэй хийх хамтарсан үйл ажиллагаа - харилцан яриа, тогоочийн ажлыг ажиглах, уран зохиол унших, хүүхдүүдтэй ярилцах, хуванцараар бүтээл хийх, өргөдөл гаргах.
- эцэг эх, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа - гэрийн гал тогоонд хамтарсан ажил.
- "Тогоочны мэргэжил" сэдвээр боловсролын үйл ажиллагаа явуулах.
Урьдчилсан ажил:
- төслийн материалыг сонгох эрэл хайгуул;
- уран зохиолын сонголт;
- зохих чимэглэлийг сонгох;
- Хуванцараас түрхлэг хийх, загварчлахад зориулсан харааны хэрэглүүр бэлтгэх.
Төслийн системийн "вэб"
"Тогооч" мэргэжил
Танин мэдэхүй:
- хүүхдүүдийг тогоочийн мэргэжил, түүний ажлын үйл явц, туслах объектуудтай танилцуулах;
Яриа хөгжүүлэх:
- шүлэг, оньсого, зураг дээр үндэслэсэн тогоочийн тухай түүх.
Загварчлал:
- ээждээ цагаан гаа жигнэх;
Хэрэглээ:
- баярын оройн хоолонд зориулж таваг чимэглэ.
Дидактик тоглоомууд:
- "Нэмэлт юу байна", "Шөл хийх", "Компот хийх", "Оройн хоолны ширээ засах"
Төслийн хэрэгжилтийн тооцоолсон үр дүн.
1. Тогоочийн мэргэжлийн талаарх хүүхдийн мэдлэг.
2. Хүүхдүүдэд энэ мэргэжлийн ач холбогдлын талаарх ойлголт.
3. Одоо байгаа мэдлэг дээрээ тулгуурлан хуйвалдаан дээр суурилсан дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулах чадвар.
4. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг үнэлж, хүндэтгэх.
Төсөл боловсруулах:
No Ажлын хэлбэр Агуулга
1 Үүсгэх
хөгжиж байна
Лхагва гараг:
"гал тогооны" буланг дүүргэх. Шинж чанаруудыг нэмнэ үү: хормогч, аяга таваг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ.
дидактик болон самбарын тоглоомуудыг танилцуулах: "Мэргэжил"; "Хэнд юу байна?"; "Шоо шооноос зураг угсрах"; "Хэн юу хийж байна"; "Гайхалтай цүнх."
номын санг Б.Заходерийн “Бүх бүтээл сайн” номоор дүүргэх; В.Маяковский “Хэн байх вэ?”; К.Чуковский "Федориногийн уй гашуу".
"Тогоочийн тухай шүлэг" цомгийн дизайн.
2 Шууд боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах: Нийгэм, хувь хүний ​​хөгжил, тогоочийн мэргэжилтэй танилцах.
Яриа хөгжүүлэх - тогоочийн зургийг харж байна.
Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа (хэрэглээ), "Хавтанг чимэглэх"; (загварчлах) "Алимтай аяга."
3 Багшийн хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагаа: гал тогооны өрөөнд хийх аялал,
тогоочийн тухай яриа,
уран зураг, чимэглэл үзэх,
уран зохиол унших,
дидактик болон ширээний тоглоом,
дүрд тоглох тоглоомууд: "Борщ бэлтгэх", "Зочлох урилга", "Хүүхэлдэйнд компот бэлтгэх",
хурууны тоглоом "Салат", "Байцаа"
тогоочийн тухай шүлэг сурах,
хүнсний ногооны тухай яриа,
аяга таваг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний тухай оньсого таавар.
"Ээж хэрхэн хоол хийдэг вэ" хүүхдийн үлгэр.
4 Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа: зураг, чимэглэл үзэх,
"Хүнсний ногоо - жимс", "Аяга таваг", "Бүх ажил сайн" будах номыг будах.
ширээний болон дидактик тоглоом "Мэргэжил", "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ", "Хэнд юу байна", "Шоо шоогаар зураг угсрах", "Хэн юу хийж байна вэ?", "Гайхамшигт цүнх".
дүрд тоглох тоглоомууд: "борщ бэлтгэх", "зочлох урилга", "хүүхэлдэйнд компот бэлтгэх"
5 Гэр бүлтэйгээ харилцах:
"Тогооч" дүрд тоглох тоглоомын шинж чанаруудын хамтарсан үйлдвэрлэл
"гал тогооны" буланг аяга таваг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэээр дүүргэх;
оёдлын хормогч;
тогоочийн мэргэжлийн тухай шүлгийн түүвэр.
Төслийн танилцуулга.
1. “Хамгийн сайхан таваг”, “Алимтай аяга” үзэсгэлэн.
2. “Тогоочийн тухай шүлэг” цомгийн танилцуулга.
3. "Хүүхэлдэйнд зориулсан баярын бэлтгэл" сэдэвт дүрд тоглох тоглоом.
Гал тогооны өрөөнд хийсэн аялалын явц.
1. Гэнэтийн мөч. Яриа
Багш бүрсэн сагсыг бүлэгт авчирдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сагсанд юу байгаа гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: тоглоом ....
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сагсанд юу байгааг харцгаая.
(сагсанд байгаа хүнсний ногоо)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд ямар ногоо авчирсныг нэрлэ.
Хүүхдүүд: лууван, байцаа, төмс ....
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүнсний ногоогоор юу хийж чадах вэ?
Хүүхдүүд: шөл, борщ, салат….
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд хаана хоол хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: гал тогооны өрөөнд.
Багш: гэртээ хэн хоол хийж өгдөг вэ?
Хүүхдүүд: ээж, эмээ, аав.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та цэцэрлэгт хэн хоол хийж өгдөг гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: нагац эгч, ээж...
2. Гал тогооны өрөөтэй танилцах
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ийм маш чухал бөгөөд шаардлагатай мэргэжил байдаг - тогооч. Би таныг манай гал тогооны өрөөтэй танилцахыг урьж байна. Тэнд бид тогооч Еленатай уулзах болно.
Хүүхдүүд, багш нар гал тогооны өрөөнд очдог бөгөөд тогооч тэдэнтэй уулздаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гал тогоо ямар том, гэрэл гэгээтэй болохыг хараарай.
Тогооч: Залуус аа, та гэртээ шөл хийхдээ юу хэрэглэдэг вэ?
Хүүхдүүд: саванд.
Тогооч: жижиг эсвэл том ямар саванд хийх вэ?
Хүүхдүүд: том, жижиг.
Тогооч: Би аль тогоонд шөл хийхээ зааж өгье (савыг харуулав).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, савнууд яагаад ийм том байдаг вэ?
Хүүхдүүд: тэд маш их хоол хийдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Елена, ямар объектууд таны ажилд тусалдаг вэ?
Тогооч эд зүйлсийг үзүүлж, юунд хэрэгтэйг нь хэлдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тогооч яагаад хутга хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: хүнсний ногоо, талх, төмсийг хальслах гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шанага юунд зориулагдсан вэ?
Хүүхдүүд: тэдэнд зориулж шөл хийнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хайруулын таваг юунд зориулагдсан вэ?
Хүүхдүүд: шарсан мах.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад сав хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: тэдэнд юу хоол хийх вэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Мах бутлуур нь юунд зориулагдсан вэ?
Хүүхдүүд: хүнсний ногоо, махыг цавчих.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Елена, өнөөдөр өдрийн хоолонд юу бэлдсэнээ надад хэлээч? (тогоочийн түүх).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүх өгсөнд баярлалаа, гэхдээ бид бүлэгт очих цаг боллоо. Залуус аа, хүүхэлдэйдээ үдийн хоол бэлдцгээе.
Тус хамтлаг "Хүүхэлдэйнд зориулсан үдийн хоол" дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулдаг.

Хавсралт 1
Төслийн материал
"Тогооч" мэргэжлийн тухай шүлгүүд
Б.Заходер.
Тогооч.
Үдийн хоол хийх нь ямар амархан вэ!
Үүнд хэцүү зүйл байхгүй,
Энэ нь лийрийг цохихтой адил хялбар юм.
Энэ удаад - тэгээд та дууслаа!
(Хэрэв ээж оройн хоол хийж байгаа бол.)
Гэхдээ ээжид цаг зав гарахгүй байх тохиолдол гардаг.
Мөн бид өдрийн хоолоо өөрсдөө хийдэг,
Тэгээд
(Нууц нь юу болохыг би ойлгохгүй байна!)
Маш
Хэцүү
Бэлтгэх
Оройн хоол!
******
Хоол хийх, хоол хийх, хоол хийх!
Залуу, алслагдсан!
Тогооч гулсмал зүүгээр цохиж байв.
Тогооч аягыг шажигнуулж,
Би халбага сэрээ салгав
Тийм ээ, би савнуудаа дүүргэсэн.
Тогооч шөнөжин унтсангүй -
Оройн зоог барьсан,
Тэр бүх зочдыг дуудаж,
Тэр намайг амттай хоолоор дайлсан.
Зочид идэж, ууж,
Тогоочийг магтсан
Бойлерууд хоосорч,
Бид гэр лүүгээ явлаа
Тэгээд тэд тогоочдоо үлдээв
Зүгээр л аяга тавгаа ангил -
Хөөрхий тогооч, хэвтэж бай
Орондоо идэж болохгүй!
*****
Аяга, халбага, шанага,
Үүрлэсэн хүүхэлдэй усанд сэлэх,
Гургл!
*****
Тогоочдоо хоол өг
Шувууны мах, хатаасан жимс,
Будаа, төмс... Тэгээд дараа нь
Амттай хоол таныг хүлээж байна.
*****
Тогооч Вася маш ухаантай
Луувангуудыг хутгаар хальслаарай.
Бяслагыг том ширхэгтэй grater дээр нунтаглана.
Нааш цааш, нааш цааш.
Шөлийг шанагатай хамт хутгана
Мөн төмсийг бутлагчаар бутлана
Диллийг хутгаар зүсэж,
Ташуур - цохих - цохих ба аяга руу!
Энэ нь маш амттай болсон
Биечлэн аяга тавагнаас дээж авдаг.
Бүгдийг давс, чинжүү
Мөн энэ нь гичтэй гашуун амттай байдаг.
*****
Мөн өнөөдөр манай бүлэгт
Шинэ тоглоом гарах болно!
Бүх охид тогооч
Тэгээд хөвгүүд нь тогооч.
Бид дээл өмсөх болно
Толгойн малгай
Мөн утгууртай савнууд
Та үүнийг ширээн дээр тавих уу?
Манай шоо бол төмс юм
Мөн лууван бол харандаа юм.
Бөмбөг хүртэл нум болно
Манай шөл амттай байх болно
Бүгдийг давсалж, хутгацгаая,
Үүнийг ялтсууд руу хийнэ.
Хүүхэлдэй тарихдаа хөгжилтэй байцгаая
Тэгээд бид чамайг унтахын өмнө хооллох болно.
Өнөөдөр бид тогооч,
Бид өнөөдөр тогооч болсон.
Гэхдээ бид таваг угаах болно,
Эцсийн эцэст тоглоом дууслаа.

Хавсралт 2

Дидактик тоглоомууд.
"Нэмэлт юу байна" картууд.
Зорилго, зорилтууд: Хүүхдэд объектын ижил ба ялгаатай зүйлийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх. Анхаарал хандуулах, ерөнхийд нь дүгнэх чадварыг хөгжүүлэх. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
Төрөл бүрийн хоол бэлтгэхэд шаардлагатай хоолыг дүрсэлсэн тоглоомын талбайнууд байдаг. Карт бүр дээр нэг нэмэлт зүйл байна.
Тоглоом: Хүүхдүүдийг картуудыг анхааралтай харж, эдгээр картууд дээр юу илүүд байгааг олж тогтооход урь, яагаад гэдгийг тайлбарла.
"Компот хийх" үг тоглоом
Зорилго, зорилтууд: Анхаарлыг хөгжүүлэх, нэр үгийн хэрэглээг эрчимжүүлэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.
Хөтлөгч хэлэхдээ:
Өнөөдөр бид компот хийх болно, би жимс жимсгэнэ, жимс жимсгэнэ гэж нэрлэнэ, та тэднээс ямар төрлийн компот авахаа надад хэлэх болно.

Жишээлбэл:
Гүзээлзгэнэ - гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө - бөөрөлзгөнө, бөөрөлзгөнө - бөөрөлзгөнө, алим - алим, лийр - лийр.
Жич: Та өөр үгийн тоглоом тоглож болно: Шөл чанах, салат хийх, бялуу жигнэх гэх мэт.

Үг тоглоом "Зочдыг хүлээж байна"
Зорилго, зорилтууд: Анхаарлыг хөгжүүлэх, аяга тавагны нэрийг нэгтгэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.
Хөтлөгч хэлэхдээ:
Өнөөдөр манайд зочид ирнэ. Баярын ширээгээ засъя. Би танд амттан эсвэл бүтээгдэхүүн хэлэх болно, та үүнийг хаана хийхийг надад хэлэх болно.
Жишээлбэл:
Элсэн чихэр - чихрийн саванд, чихэр - чихрийн саванд, цөцгийн тос - цөцгийн аяганд, талх - талхны хайрцагт, жимс - вааранд гэх мэт.

"Хоолны өрөө (кафе)" дүрд тоглох тоглоом
Зорилго: Хүүхдэд тогоочийн мэргэжлийг хүндэтгэх, сонирхох чадварыг хөгжүүлэх. Зочдод анхааралтай хандах, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.
Гүйцэтгэх үүрэг: тогооч, нарийн боовны тогооч, аяга таваг угаагч, зөөгч, хоолны өрөөнд зочлогчид.
Тоглоомын үйлдлүүд:
Тогооч "аяга таваг бэлтгэдэг" (аяга тавган дээр тоглоомын зүйлсийг тавьдаг), аяганд ундаа "цутгаж", зөөгчдөд өгдөг.
Зочид хоолны өрөөнд ирж, цэсийг сайтар судалж, тогооч (эсвэл зөөгч) аяганд юу багтсаныг асууж, захиалга өгнө.
Зөөгчид ширээ засаж, цэс санал болгодог.
Зочид хоол идэж, аяга тавагны талаар санал бодлоо илэрхийлж, эелдэг харилцдаг. Тэд зөөгчөөс тооцоогоо авчирч, төлбөрөө төлөхийг шаарддаг. Үйлчлүүлэгчид гарсны дараа зөөгч ширээгээ арчдаг.
Аяга таваг угаагч нь аяга тавгаа угааж, салфеткаар арчиж, буцааж байранд нь тавьдаг.

Байгууллага: МДХ "13-р цэцэрлэг"

Орон нутаг: Ленинград муж, Луга

Зорилтот:хүүхдүүдийг тогоочийн ажилтай танилцуулах, тогоочийн мэргэжлийн талаархи мэдлэг, ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Алсын хараагаа хөгжүүлэх;

"Тогоочийн мэргэжил" сэдвээр үгсийн сангаа баяжуулаарай.

Хөдөлмөр эрхэлдэг хүмүүст хүндэтгэлтэй хандах;

Харилцааны ур чадвар, харилцан туслалцаа, өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглоом тоглох, үр бүтээлтэй, танин мэдэхүйн судалгаа, харилцааны чадвартай.

Урьдчилсан ажил:хүүхдүүдтэй мэргэжлийн талаар ярилцах, хэл сурах.

Материал ба тоног төхөөрөмж:хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ - бүхэлд нь, хэсэг болгон хуваасан, үзэсгэлэнтэй цээж, хоолны жор бүхий номын үзэсгэлэн, аяга тавагны гэрэл зураг.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Мэргэжил гэж юу вэ?

Мэргэжил гэдэг бол хүний ​​амьдралаа зориулсан ажил юм. Мэргэжил гэдэг нь: бизнес, ажил, ажил мэргэжил гэсэн үг. Хүн дуртай зүйлээрээ ажилладаг, хамгийн сайн хийдэг зүйлээ хийдэг.
Дэлхий дээр маш олон мэргэжил байдаг. Өөрийн мэддэг мэргэжлээ нэрлэ (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, энэ ямар хөгжим шиг сонсогдож байна вэ? (хаалгаа онгойлгох)

Өө! Энэ хэн бэ? Зөв шүү залуусаа, эдгээр нь бага бүлгийн хүүхдүүд юм. Тэд бидэнтэй уулзахаар ирсэн. (Хүүхдүүд хөгжимд багтаж, хагас тойрогт сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: өнөөдөр бид бүгд хамтдаа мэргэжлийн ертөнцөд очиж, хүүхдүүдтэй мэдлэгээ хуваалцах, олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн ийм амттайг хэлээч
Байцааны шөл бэлтгэх
Үнэртэй котлетууд
Салат, винегрет
Бүх өглөөний цай, өдрийн хоол уу?
Хүүхдүүд: тогооч.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тогооч нар сургууль, цэцэрлэг, гуанз, кафе зэрэгт томчууд болон хүүхдүүдэд амттай, сэтгэл ханамжтай хоолоор хангадаг. “Тогооч” мэргэжил бол маш хариуцлагатай ажил.

Та юу гэж бодож байна, энэ ажил хэцүү юу (хүүхдүүд хариулдаг).

Энэ мэргэжлийн тухай шүлэг сонсоцгооё!

Тэнгэрт од гялалзаж,

Сахалтай муур бөмбөгөнд унтдаг,

Зөвхөн тогооч унтаж чадахгүй -

Тогооч харанхуй болсны дараа босдог.

Будаа хөнгөхөн шуугиж,

Мөн чанасан өндөг шарж,

Мөн амттай чимээ шуугиан, hubbub руу

Хоолны дуршил унтлагын өрөөнд ордог.

Бид хоолны өрөөнд хамт сууна,

Том гэр бүл шиг.

Би хоолны өрөөнд тогооч болно -

Үүнийг би өөрөө шийдсэн!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та ямар хоол мэддэг вэ?Хүүхдүүд өөрсдийн хариултыг санал болгож байна.Харин одоо манай хүүхдүүдийн тогооч нар танд тогоочийн мэргэжлийн тухай шүлэг хэлж, тогооч хоол хийхэд шаардлагатай багаж хэрэгслийг танилцуулах болно.

Тогооч бол байцаатай шөл, борщ,

Мөн шөл, хүнсний ногоо.

Тэр амттай шөл хийх болно,

Тэр бялуу хийж чадна

Мөн шоколадаар чимэглээрэй

Цөцгий, чихэртэй жимс.

Бид сайхан бялуунд баяртай байна,

Залуустай хамт идэцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цэцэрлэгт тань хэн өглөөний цай, өдрийн хоол бэлддэг вэ? (тогооч) (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Эдгээр нь манай тогооч нар юм.

Залуус аа, манай эцэг эхээс тогооч хийдэг хүн байдаг уу? (Андрей К.-ийн ээж тогооч ажил дээрээ юу хийдэг тухай түүх).

2 . Биеийн тамирын хичээл "Талх" (1 мин)

Багш үг хэлдэг, хүүхдүүд тодорхой хөдөлгөөн хийдэг.

Газарт үр тарьцгаая,

Энэ нь хэтэрхий жижиг байна.

Хүүхдүүд бөхийж, өвдгөө гараараа тэвэрч, толгойгоо нуудаг.

Нар дэлхийг дулаацуулж,

Үр тариа хурдан соёолно.

Хүүхдүүд гараа сунгаж, аажмаар босч эхэлдэг.

Салхи үүлсийг жолоодох болно,

Дэлхийг услах бороо.

Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд хажуу тийшээ бөхийлгөдөг.

Комбайн талбайгаар дамжин өнгөрөх болно,

Тэр бидний ургацыг хураах болно.

Хүүхдүүд байрандаа алхдаг.

Тээрэмчин бидний тарчлалыг арчиж хаях болно.

За, бид гурилаар хийсэн.

Бялууг жигнэцгээе.

Хүүхдүүд хөдөлгөөнийг дуурайдаг: зуурсан гурил зуурах, бялуу жигнэх.

Үүнийг бүх хүнд баяр баясгалангаар өг

Сайхан, амттай талх!

Хүүхдүүд талх тарааж, бүгдийг цайнд урьж байгаа мэт гараа урдаа дэлгэв.

3. Үндсэн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манайд хэн ирсэн бэ? (хүүхдийн хариулт) (тогооч)

Тогоочийг хүүхдүүдэд танилцуулж байна. Манай тогоочийн нэрийг Надежда Николаевна гэдэг.

Надежда Николаевнагийн тогоочийн мэргэжил, хүний ​​​​амьдралд гүйцэтгэх үүргийн тухай түүх.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тогооч нь хүмүүст амттай, эрүүл хоол өгөх үүрэгтэй. Олон төрлийн хоолыг түүхийгээр нь идэж болохгүй, чанаж болгосон байх ёстой. Тогооч энэ хоолыг хийдэг. Үүний тулд гал тогоо гэж нэрлэгддэг тусгай өрөө хэрэгтэй.

Гал тогоонд хоол бэлтгэхэд туслах зүйлс байдаг. Энэ - сав, хутга, шанага, шигшүүр, халбага, хайчлах самбар болон бусад зүйлс.Тогоочоор ажиллахад бүх зүйлд цэвэр ариун байдал хэрэгтэй. Бохир хувцас, угаагаагүй гараар хоол хийж эхлэх хэрэггүй.. Тогооч нь тусгай хувцастай: малгай ба хормогч.

Хоол хийх нь урлаг юм. Дэлхий дээр шинэ, ер бусын хоол зохион бүтээдэг агуу тогооч нар байдаг. Хоол хийх янз бүрийн жор агуулсан олон хоолны ном хэвлэгддэг.
Сурган хүмүүжүүлэгчжортой номуудыг үзүүлж байна.

Тогоочийн хоол хийхэд шаардлагатай зүйлсийг хамтдаа нэрлэе. (бид бүгдийг хамтдаа хэлдэг: хутга, хусуур, сав, сав, хайруулын таваггэх мэт) Одоо тогоочийн тусгай хувцас гэж юу байдгийг санацгаая? ( малгай ба хормогч) тэгээд бүгдийг хамтдаа ярилцъя.Сайн байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, надад хэлээч хэн эрүүл, хөгжилтэй, хүчтэй байхыг хүсдэг вэ? Мэдээжийн хэрэг хүн бүр үүнийг хүсдэг!

Мөн нууц нь зөв хооллолт юм. Бид хүмүүс биш, харин машинууд гэж төсөөлөөд үз дээ! Машин хөдөлж эхлэхэд юу шаардлагатай вэ (бензин) Зөв! Эцсийн эцэст, машин түүнгүйгээр зүгээр л хөдлөхгүй тул бид бие махбодоо зөвхөн бензинээр биш, харин хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, мах болон бусад зүйлээр цэнэглэх хэрэгтэй.

4. Биеийн тамирын минут“Будаа чанах”...(хөгжимт)

5. Тоглоом "Компот, винигрет бэлтгэхэд юу хэрэгтэй вэ?" (6 мин)

Зорилго: Винагрет бэлтгэхэд шаардлагатай хүнсний ногоо, компот бэлтгэх жимсний талаархи хүүхдийн ойлголтыг нэгтгэх.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Би олон төрлийн ногоо, жимс жимсгэнэ агуулсан “гайхалтай цээжтэй”. Винегретт, компот хийхэд шаардлагатай бүх ногоог олохын тулд бид дараах үгсийг хэлэх хэрэгтэй: "Цээж, цээж, торхоо нээ" ...
Залуус аа, цээж рүү харцгаая, гэхдээ бүгд эхлээд шидэт үгсийг хэлэх болно. Хүүхдүүд ээлжлэн гайхамшигтай цээжнээс ногоо авч, винигретт эсвэл компот хийхэд энэ ногоо хэрэгтэй гэж хэлдэг. Хэрэв хүнсний ногоо, жимс хэрэггүй бол түүнийг хойш тавьж, тоглоом үргэлжилнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуус аа, одоо бид винигрет, компот бэлтгэхэд шаардлагатай бүх ногоог зөв сонголоо.
6 . Ажлын тухай зүйр цэцэн үгс.
- Зүйр цэцэн үгийг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарла.
1. Та цөөрөмөөс загас ч төвөггүй гаргаж чадахгүй.
Хүүхдүүд: Та ямар нэг зүйлийг шийдэхийн тулд шаргуу ажиллах хэрэгтэй.
2. Хөдөлмөр хүнийг тэжээдэг ч залхуурал нь түүнийг бузарладаг.
Хүүхдүүд: Хэрэв чи ажиллахгүй бол муу хүн болно, залхуу.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүний амьдралын хамгийн чухал зүйл бол ажил.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид шаргуу ажилласан бөгөөд тогооч биднийг жинхэнэ амттай винигреттээр дайлж байна. Гайхамшигтай тогоочдоо баярлалаа гэж хэлээд амттангаа идэцгээе.

Тогооч хийх нь бүх зүйлд цэвэр цэмцгэр байхыг шаарддаг гэдгийг та мэдэх үү, учир нь "Сайн тогооч эмчийн үнэ цэнэтэй" гэсэн зүйр үг хэлээгүй юм. Тэгээд яагаад?

Энэ нь зөв, учир нь хүмүүсийн эрүүл мэнд хоол тэжээлээс хамаардаг тул цэвэр ариун байдал маш чухал юм.

Та яагаад хоол идэхээсээ өмнө гараа угаах хэрэгтэй вэ?

Михаил Ясновын "Туулайн заавар" шүлгийг сонсоцгооё.

Хэрэв та хөрштэйгээ чатлахыг хүсвэл

Эхлээд нүүрээ салфеткаар арчаарай!

Мөн амаа дүүрэн ярьж болохгүй,

Мөн сандал дээрээ бүү эргэ.

Яагаад ийм эвгүй эргэв

Хэрэв байцаа, лууван байгаа бол?

Зочлохдоо гол зүйлийг бүү алдаарай:

Ширээний ард суугаад эелдэгээр базаарай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна!

6. Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, бүх залуус сайхан байна! Өнөөдөр бид хоол хийх нь урлаг гэдгийг олж мэдсэн. Дэлхий дээр шинэ, ер бусын хоол зохион бүтээдэг агуу тогооч нар байдаг. Хоол хийх янз бүрийн жор агуулсан олон хоолны ном хэвлэгддэг.

Тогооч нар нууцыг мэддэг

Амттай хоол хийх.

Үүний төлөө тэдэнд баярлалаа гэж хэлье -

Тогооч байх амаргүй ажил!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидний хичээл дууслаа. Гэхдээ битгий бухимдаарай. Дараагийн ангиудад олон шинэ туршлага таныг хүлээж байна!

Одоо энэ мэргэжил хэрхэн үүссэн түүхийг сонсоцгооё.

Эртний хүн өөрөө хоол хийдэггүй байсан. Олж цуглуулсан бүхнээ тэр хүн түүхийгээр нь идсэн. Хоол хийх арга мэддэггүй, гал түлж чаддаггүй байсан учраас ийм зүйл болсон. Гэхдээ тэр гал түлж сурсан ч гэсэн эхлээд галыг зөвхөн дулаан гаргах эсвэл амьтдыг айлгах зорилгоор ашигладаг байсан.

Магадгүй үхсэн амьтдын зарим нь нүүрсний ойролцоо агнаж байгаад хаягдсан байх. Хэсэг хугацааны дараа тэр хүн мах нь бараан болсныг харсан боловч түүнд түүхийгээр нь илүү дуртай байв. Тиймээс тэрээр хоол хийж дууссаны дараа хоол илүү сайхан болдог гэж таамагласан.

Тэр үед аяга таваг байхгүй байсан тул эртний хүмүүс задгай галын дэргэд халуун чулуун дээр хоол хийдэг байв. Ургамлын өргөн навчнууд нь түүний ялтсуудыг сольж, хоосон хулууг хагасаар хувааж, аяга, нэгэн зэрэг таваг болгон үйлчилэв.

Эртний тогооч нарын анхны зуух нь шатаж буй нүүрстэй чулуугаар доторлогоотой нүх байв. Тэр үеийн тогооч нар нүхийг арьсаар бүрхэж, таглаатай том тогоо шиг хоолоо хийж өгдөг байсан.

Цаг хугацаа өнгөрч, хүн анхны эртний тогоо, данх хийж сурсан. Үүнийг хийхийн тулд тэд сагс авч, шавараар бүрж, хатааж, хатууруулахыг зөвшөөрөв. Хоолыг эдгээр саванд устай эсвэл усгүйгээр гал дээр хийж болно.

Эртний нийгэмд тогооч гэсэн шинэ мэргэжил ингэж гарч ирсэн юм.


Лариса Монакова
Дунд бүлгийн "Тогоочийн ажлын танилцуулга" ООД-ын хураангуй

GCD-ийн хураангуй

« Тогоочийн ажлын танилцуулга»

В дунд бүлэг

Зорилтот: тухай санааг бүрдүүлэх цэцэрлэгийн ажилчдын хөдөлмөр, О хөдөлмөрийн үйл явц, буу хөдөлмөр; хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх хөдөлмөрцэцэрлэгийн насанд хүрэгчид; хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх насанд хүрэгчдийн хөдөлмөр.

Даалгаврууд: танилцуулнацэцэрлэгийн гал тогооны байршилтай хүүхдүүд, хамт тогоочийн хөдөлмөр. талаар санаа өгнө үү тогоочийн ажил, ямар зэвсгийн талаар тогоочийн ажилдаа ашигладаг хөдөлмөр. Ажлын ач холбогдлыг харуул тогооч.

Интеграци: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, нийгмийн.

Арга зүйн техник: үзүүлбэр, хүүхдэд зориулсан асуулт, тайлбар, үлгэр тогооч, багш.

Урьдчилсан ажил: танилцай, ширээний хэрэгсэлтэй, дидактик тоглоом "Хүүхэлдэйг цайгаар дайлцгаая", “Баавгайд өдрийн хоол идэцгээе”, танилхоол идэж байхдаа аяга тавагны нэрээр, уран зохиол унших "Федориногийн уй гашуу", "Маша үдийн хоол идэж байна".

Тайлбар толь бичгийн ажил: тогооч, гал тогоо, аяга таваг, бойлер, танк, хайруулын таваг, цахилгаан мах бутлуур, зуух, зуух.

Өглөөний цайны үеэр багш амттай бэлтгэсэн хоолонд анхаарлаа хандуулж, түүнийг нэрлэнэ. Хүүхдүүд бүх зүйлийг идэж байгаа эсэхийг шалгаарай. Өглөөний цайны дараа зохион байгуулалтын үе байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оньсого тааварлаарай.

Тэр цагаан малгай өмсдөг.

ХАМТ гартаа шанага.

Тэр бидэнд өдрийн хоол хийж өгч байна:

Каша, байцаатай шөл, винигрет.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яг зөв тогооч. Та өнөөдрийн өглөөний цайнд дуртай юу? Бүх зүйл амттай бэлтгэгдсэн үү?

Хүүхдүүд: хүүхдийн мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд хаана бидэнд амттай хоол бэлдэж байгааг сонирхмоор байна уу? Манай тогоочтой танилцана уу?

Хүүхдүүд: хүүхдүүдийн хариулт.

Замдаа багш цэцэрлэгийн гал тогоо хаана байгааг анхаарч үздэг. Аяллын үеэр зан үйлийн дүрмийг бататгах. (Насанд хүрэгчидтэй мэндчилж, коридороор тайван хөдөлж, шатаар хашлага барь, гал тогооны өрөөний цахилгаан хэрэгсэлд бүү хүр)

Хүүхдүүд, багш нар гал тогооны өрөөнд ирж мэндчилнэ тогооч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: энэ бол биднийх тогооч би. A. Тэр бол бидэнд ийм амттай хоол хийж өгдөг.

Залуус аа, ямар хувцас өмсөж байгаагаа анхаарч үзээрэй (БА ТУХАЙ. тогооч) тусгай эсвэл ердийн хувцас өмссөн үү?

Хүүхдүүд: хүүхдийн мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, тусгайд цагаан пальто, хормогч өмсөж, толгойдоо малгай өмсөж, үсээ дор нь нуусан байдаг. Яагаад үсээ хучих вэ?

Хүүхдүүд: хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, энэ нь үнэн, хэрэв хоолонд үс олдвол маш тааламжгүй байх болно.

Багш эргэж байна тогооч руу очоод үзүүлэхийг хүсэв, Юуны хоол хийх хоол хийх,

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүтээгдэхүүнийг хаана хадгалдаг вэ?

Хоол хийх. Оньсого тааварлаарай.

Зун манай аав авчирсан

Цагаан хайрцагт хүйтэн жавар байна

Одоо хүйтэн жавар саарал өнгөтэй байна

Зун, өвлийн улиралд байшингууд

Хоол хэмнэдэг

Мах, загас, жимс. (хөргөгч)

Сурган хүмүүжүүлэгч: чи хаана хоол хийдэг вэ?

Хоол хийх: хэлж, харуулж байна. Хүүхдүүд цахилгаан зуухыг шалгаж, түүний хэмжээг анхаарч, зуух яагаад ийм том болохыг тайлбарладаг. (цэцэрлэгт олон хүүхэд байдаг, хүн бүр хооллох хэрэгтэй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өглөөний цай, үдийн хоол хийдэг зуух хэр том вэ, гэртээ ч тийм том уу?

Хүүхдүүд: хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид маш амттай будаа идлээ. Энэ будаагаа юунд чанаж хийснээ үзүүлээч.

Хоол хийх: хүүхдүүдийг танктай танилцуулдаг, Тэд будаа чанаж, цай, какао, кофе хийж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд ямар савнууд байна вэ? Гэртээ яах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: БА ТУХАЙ, тогооч, бид өнөөдөр үдийн хоолонд юу идэх вэ?

Хоол хийх: Өнөөдөр үдийн хоолонд котлетууд байх болно, тэдгээрийг бэлтгэхэд мах бутлуур хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа (БА ТУХАЙ. тогооч) Цэцэрлэгийн бүх хүүхдэд хоол хийж өгдөг, тэр бүх зүйлийг хэрхэн зохицуулдаг вэ, өнөөдөр өдрийн хоол бэлтгэхэд өөр ямар машин туслах вэ? ( тогооч цэсийг хэлдэг, цахилгааныг харуулж байна машинууд: хүнсний ногоо хальслагч, талх зүсэгч, холигч гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Котлетаа хаана хуурах вэ?

Хоол хийх: асуултанд хариулж, хайруулын таваг харуулж, хэмжээгээр нь анхаарал хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: яагаад I.O.-д, тогоочийм том хоол?

Хүүхдүүд: хүүхдийн мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэгээд юуны төлөө тогооч бидэнд хоол бэлддэг?

Хүүхдүүд: хүүхдийн мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яаж бодож байна тогооч хийх хэцүү?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, учир нь бол тогооч нар хийх болно, ямар нэг зүйл буруу байвал хоол амтгүй болно. (БА ТУХАЙ. тогооч) өдөржин халуун зуухны дэргэд зогсох нь маш хэцүү байдаг. Тэр бүх зүйлийг амттай болгох гэж маш их хичээдэг бөгөөд та нарын нэг нь идэж дуусаагүй байхад, тогооч маш их бухимддаг. Тиймээс бидний хамгийн их талархаж байна Тогооч нарт шаргуу хөдөлмөрлөсөнХоол идсэний дараа таны цэвэр ялтсууд байх болно. Одоо бүгдийг дуусгана гэж амлая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүх өгсөнд баярлалаа, гэхдээ бид явах цаг боллоо бүлэг. Залуус аа, хүүхэлдэйдээ үдийн хоол бэлдцгээе. Дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулагддаг "Хүүхэлдэйг үдийн хоолоор хооллоё"

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хүнсний ногоо тариалагч" мэргэжилтэй. "5-6 насны хүүхдүүдийг насанд хүрэгчдийн ажилтай танилцуулах" хэсгийн дидактик материал."Хүнсний ногоо тариалагчийн мэргэжил" танилцуулга. Даалгаврууд. Насанд хүрэгчдийн ажлын талаархи хүүхдүүдийн ойлголтыг үргэлжлүүлэн өргөжүүлж, тэднийг хүнсний ногоо тариалах мэргэжлээр танилцуулах.

"5-ын тоотой танилцах" дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйЗорилго: Хүүхдэд 5-ын тоог бий болгох талаар танилцуулах Зорилго: - 5-ын дотор алдаагүй тоолохыг хүүхдүүдэд заах; - тоонуудын дарааллыг нэгтгэх.

Гайхах мөч (хаалга тогших) Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, нэг захидал хараарай. Энэ нь хэнд, хэнд хаяглагдсан бол гэж гайхаж байна? Чи хүсэж байна уу?

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Тээврийн мэргэжилтэй хүмүүсийн ажлын танилцуулга" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хүүхдүүд үнэгүй тоглоом тоглодог. Хаалганы гадна хөгжим сонсогддог. Залуус аа, та хөгжим сонсож байна уу? Тэнд юу болсныг би гайхаж байна уу? Би очоод харъя. Сурган хүмүүжүүлэгч.

"Дуу [zh]-тай танилцах" дунд бүлгийн ZKR дээрх GCD-ийн хураангуй."Ж авиатай танилцах" дунд бүлгийн ZKR-ийн GCD-ийн хураангуй Хөтөлбөрийн даалгавар: Ж дууны зөв дуудлагыг үгээр нэгтгэх.

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Селедцова Екатерина Михайловна.

Дунд бүлэг.

Сэдэв: « Тогоочийн мэргэжлийн танилцуулга ».

Боловсролын чиглэлүүд: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Бүтээлч байдал".

Програм хангамж агуулга :

Тогоочийн мэргэжлийн талаархи хүүхдийн мэдлэг, санаа бодлыг өргөжүүлэх. Хүүхдэд тогоочийн мэргэжлийн ач холбогдлыг олж мэдэхийг заа. Практик үйл ажиллагаануудаар дамжуулан энэ мэргэжилтэй хүмүүст шаардлагатай объект, багаж хэрэгслийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, үгсийн санг нь мнемоник хүснэгтээр баяжуулах. Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх; насанд хүрэгчдийн ажил, тухайлбал тогоочийн мэргэжлийг хүндэтгэх, сонирхох.

Урьдчилсан ажил: мэргэжлийн тухай яриа, гал тогоотой танилцах, мэргэжлийн тухай шүлэг унших, энэ сэдэвтэй уран зураг үзэх. D/i "Мэргэжлээ нэрлэ", "Хэн юу хийдэг вэ?", "Тогооч хүнд юу хэрэгтэй вэ?"

Тайлбар толь бичгийн ажил: жор, хоолны ном, винигрет.

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг : тогооч-aspashy, аяга таваг-ydys.

Хичээлийн явц:

Баяр баясгалангийн тойрог.

Өглөөний мэнд, сайхан шувуу шиг цонхыг маань тогшиж...

Та бүхэнд өглөөний мэнд хүргэе.

Та надад ямар өглөө хүсэх вэ?

Бид хэзээ өглөөний мэнд гэж хэлэх вэ? (Хүүхдийн үндэслэл).

Бид бие биедээ өглөөний мэндийг хүсэх үед бидний сэтгэл санаа ямар байдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Таны бодлоор өөр юу биднийг баярлуулж, инээмсэглэж чадах вэ?

(Сайн үгс, хүүхэлдэйн кино).

Өнөөдөр би бас танд баяр баясгаланг авчирч, дуртай хүүхэлдэйн киногоо үзэхийг урьж байна.

Залуус аа, сууна уу.

("Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киног үзэж байна).

За залуусаа, би та нарт баяр баясгаланг авчирч чадсан уу? Гэхдээ та Маша манайд ирсэнийг мэдээд улам их баярлах байх. Тэр хаана байна? Түүнийг хайцгаая?

(Хүүхдүүд Машаг хайж байна).

Тэр хаана нуугдаж байсан бэ? Тийм ээ, тэр энд байна!

(Хүүхдүүд Машатай мэндчилдэг).

Сайн уу, Машенка. Бид тантай уулзахдаа маш их баяртай байна! Та бүхэн сууна уу.

Хараач, Маша бидэн дээр юутай ирсэн бэ?

(Номыг үзүүлж байна).

Ямар том болохыг хараарай.

Энэ номыг харцгаая?!

Энэ номонд юу зурж, бичсэн гэж та бодож байна вэ?

Энэ номыг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Энэ номонд хоол хийх жор байдаг. Энэ жор нь бялууг хэрхэн жигнэх, энэ нь салат хийх гэх мэт.

Энэ ямар жор вэ? Та яаж бодож байна?

Уг номыг "Оройн хоолны урилга" гэж нэрлэдэг.

Амттай хоолны жортой ном хэнд хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (Тогооч руу).

Тогооч гэж хэн бэ? Маша биднээс түүний тухай ярихыг хүссэн.

Бид Машад тогоочийн талаар хэлэх үү?

Залуус аа, тогооч юу хийж байна вэ?

Сайн хийлээ! Ширээн дээр зураг байгаа тул тогоочийн ажилд шаардлагатай зургуудыг сонгоцгооё.

Тогооч ажиллахад ямар зүйл хэрэгтэй вэ?

(Хүүхдүүд D/, "Тогооч ажиллахад юу хэрэгтэй вэ?" гэсэн зургийг сонгоно.)

Тогооч юугүйгээр хоол хийж чадахгүй вэ?

(Бүтээгдэхүүнгүй).

Тэднийг аваад яв. D/i "Тогооч хүнд ямар бүтээгдэхүүн хэрэгтэй вэ?"

Мэргэжил бүр өөрийн гэсэн хувцаслалтын кодтой байдаг. Тогооч ямар хувцас өмсдөг вэ? Тэр яагаад түүнд хэрэгтэй байна вэ?

Тогооч хаана ажиллах вэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Харин тогооч хаана ажиллаж болох, ямар байх ёстойг илүү сайн ойлгохын тулд тогоочийн тухай кино үзэхийг санал болгож байна.

(Хүүхдүүд кино үздэг).

Тогооч бол зайлшгүй мэргэжил гэж та бодож байна уу, үгүй ​​юу? Чи яагаад ингэж бодоов? Тогооч ямар хоол бэлддэг вэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Та бид хоёр будаа хэрхэн хоол хийхийг аль хэдийн мэддэг байсан бөгөөд одоо бид үүнийг хийх болно. Тойрог дээр зогс.

Дугуй бүжгийн тоглоом "Раз. Хоёр гурван тогоо будаа чанаж идээрэй” гэж хэлэв.

(Хүүхдүүдийг сүү, давс, элсэн чихэр гэж сонгоно. Үр тариа, савны үлдсэн хэсэг. Будаанд шаардлагатай орцыг нэрлэвэл хүүхэд тойргийн төвд очно. Тэгээд бүгд гарч ирэхэд тэд гар нийлдэг. мөн бидний дугуй бүжиг дотор өөрсдийн дугуй бүжгийг удирдана).

Бид сүүгээ асгаж, буцалгаад авчирна.

1, 2, 3 - та манай тогоог чанаж идээрэй.

Будааг давсалж, элсэн чихэр нэмэх шаардлагатай.

1, 2, 3 - та манай тогоог чанаж идээрэй.

Бид үр тариа асгаж, бүгдийг нь холино.

1, 2, 3 - та манай тогоог чанаж идээрэй.

Каша нь "хийсвэр хийсвэр" болдог

Найз нөхөд, гэр бүлийнхэндээ.

Бид бүгд хамтдаа хооллох болно

Мөн бид бүх зочдыг хүлээн авах болно.

Будаа амттай болсон,

Зүгээр л сайхан!

Сайн хийлээ! Бидэнд маш амттай будаа байна.

Тэгээд би тогооч будаа, борщ, винегрет бэлддэг шүлгийг мэднэ...

Одоо үүнийг зургаас нэгтгэж, зочин Машадаа хэлэхийг хичээцгээе.

Тогооч малгай өмсөөд алхаж байна

Гартаа шанагатай.

Тэр бидэнд өдрийн хоол хийж өгдөг:

Каша, борщ, винегрет...

(Хүүхдүүд шүлгийг давтана).

Сайн хийлээ! Одоо манай зочин Маша болон түүний найз Мишка хоёрт амттай борщ бэлтгэцгээе?!

Нэг, хоёр, гурав, эргүүлээрэй - тогооч болоорой!

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна).

Борщ бэлтгэхэд ямар бүтээгдэхүүн хэрэгтэй вэ?

(Applique: Борщ бэлтгэхэд тохирох орцуудыг сонгоод цаасаар хайчилсан хайруулын тавган дээр наа.)

Сайн хийлээ! Та жинхэнэ тогооч болгосон!

Машад ваартай борщ өгье, тэр үүнийг ойд байгаа баавгайн найздаа аваачна.

Залуус аа, бид Машаг тогоочийн мэргэжлээр танилцуулсан уу? Одоо тэр найз Мишкадаа өнөөдөр биднээс сурсан олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг хэлэх боломжтой болно.

Залуус аа, та нарын хэн нь том болоод тогооч болохыг хүсдэг вэ?

Таны бүх мөрөөдөл биелэхийг хүсч байна!

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Бүгдэд нь баярлалаа! Сайн хийлээ!